12 marca 2021

Polska nie rezygnuje ze szczepionki AstryZeneki. Minister Kraska: Zysk przewyższa ryzyko

Polski rząd nie chce zrezygnować ze szczepionek firmy AstraZeneca. – Zysk jest nieporównanie większy niż ryzyko – powiedział wiceminister zdrowia, Waldemar Krasaka. W kilku krajach europejskich tymczasem zawieszono szczepienia niektórymi partiami preparatu AstraZeneca lub nawet zrezygnowano z niej czasowo w ogóle.

 

W kilku europejskich krajach wstrzymano szczepienia jedną z partii produktu firmy AstraZeneca. Zrobiły tak Włochy, Austria, Litwa, Łotwa, Estonia i Luksemburg. Feralna partia obejmuje milion dawek. Szczepionki z tej partii trafiły także do Polski. Z kolei w Danii i Norwegii zawieszono szczepienia preparatem AstraZeneca w ogóle.

 

To odpowiedź na kontrowersje wokół skutków ubocznych. Pojawiły się przypadki zgonów spowodowanych przez zakrzep krwi u osób, które przyjęły szczepionkę. Europejska Agencja Leków, EMA, próbuje uspokajać sytuację i twierdzi, że szczepionki przeciw Covid-19 nie zwiększają ryzyka powstania zakrzepu krwi.

 

W tym samym kierunku co EMA idzie polski rząd. Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, zapewnia, że korzyści ze szczepienia produktem AstraZeneca zdecydowanie przewyższają wszelkie ryzyko. Sam Kraska przyjął szczepionkę firmy Pfizer. Media zapewnił jednak, że dałby się zaszczepić również konkurencyjnym produktem.

 

W tej chwili kilka krajów wstrzymało szczepienia preparatem od AstryZeneki po wystąpieniu choroby zakrzepowo-zatorowej. Takiego przypadku w Polsce jeszcze w tej chwili nie obserwujemy. Europejska Agencja Leków wydała oświadczenie, że liczba przypadków choroby zakrzepowo-zatorowej u osób zaszczepionych nie jest wyższa niż w ogólnej populacji – wskazał Kraska

.

Nasz przedstawiciel w tej organizacji bardzo bacznie obserwuje sytuację. Nasi eksperci w tej chwili nie rekomendują wstrzymania szczepień tą szczepionką. Przyglądamy się tej sytuacji – dodał.

 

Kraska wyraził też nadzieję, że przełomowe będzie wprowadzenie do użytku szczepionki firmy Johnson&Johnson, która jest jednodawkowa i nie wymaga przechowywania w bardzo niskich temperaturach.

 

Źródła: dw.de, interia.pl

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(30)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy