10 lipca 2019

Polski sąd po stronie rodziny. Denis Lisow może zostać w naszym kraju!

(Fot. Pixabay)

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o tym, że Denis Lisow – Rosjanin, który wraz z córkami uciekł ze Szwecji do Polski, może tu pozostać. Zdaniem sądu, w Szwecji, która wystawiła za nim Europejski Nakaz Aresztowania, podstawowe prawa człowieka dotyczące życia rodzinnego mogą być zagrożone. Mężczyznę reprezentuje Instytut Ordo Iuris.

 

 

Trzy dziewczynki zostały odebrane rodzinie po tym, jak ich matka trafiła do szpitala. Dzieci umieszczono w pieczy zastępczej u muzułmanów, mimo, że są wyznania prawosławnego. Znalazły się w odległości 400 kilometrów od miejsca zamieszkania rodziców. Denis Lisow zdecydował się zabrać swoje córki i wyjechać z nimi do Rosji przez Polskę. W Warszawie szwedzkie służby socjalne próbowały odebrać dzieci, czemu zapobiegły Straż Graniczna i Policja. Sąd zdecydował, że rodzina może zostać w Polsce na czas postępowania azylowego.

 

Władze w Sztokholmie wystawiły za Lisowem Europejski Nakaz Aresztowania. Stołeczny Sąd Okręgowy odrzucił jednak wniosek o wydanie mężczyzny. Argumentował swoje postanowienie faktem naruszania przez państwo szwedzkie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w szczególności zasady ochrony życia rodzinnego. Sąd stwierdził, że postępowanie Lisowa było usprawiedliwione w sytuacji, w której władze Szwecji radykalnie ograniczyły mu możliwość kontaktu z córkami. Ponadto, sąd podkreślił, że dzieci są bardzo silnie związane z ojcem, a mimo to zostały umieszczone w odmiennej kulturowo pieczy zastępczej. Działanie władz było zatem sprzeczne z dobrem dziewczynek. W opinii sądu, Szwecja nie respektowała wrażliwości dzieci. Ponadto, Denis Lisow nie mógł porwać” córek, gdyż posiada pełnię władzy rodzicielskiej. 

Dzisiejsze orzeczenie potwierdza, że Polska stoi na straży fundamentalnej wartości ochrony życia rodzinnego, gwarantowanej przez Konstytucję RP i przepisy prawa międzynarodowego. Stanowi ono miażdżącą krytykę systemu prawnego w Królestwie Szwecji, które odbierając dzieci Denisowi Lisowowi narusza prawa człowieka, a konkretnie art. 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – skomentował adwokat Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie