16 lipca 2013

Polskie autostrady droższe niż w Niemczech

(Fot. D. Mróz-Totoń/Forum)

Koszty budowy dróg w Polsce są wyższe niż u naszych zachodnich sąsiadów. Sprawie przyglądają się europejscy audytorzy.

 

Jak informuje „Rzeczpospolita” z raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego wynika, że metr bieżący bariery bezpieczeństwa w naszym kraju jest o 10 euro, tj. 40 proc., droższy niż na drogach niemieckich. 1 m sześc. wykorzystanego do budowy mostów nad autostradami betonu kosztuje 35 euro, czyli 18 proc. więcej niż u naszego zachodniego sąsiada, gdzie pracownicy zarabiają cztery razy tyle co w Polsce. Jest też droższy niż w zamożniejszych od nas Hiszpanii czy Grecji.

 

W grupie czterech krajów najtańsze okazały się Niemcy, gdzie siła robocza jest droższa niż w Polsce, Grecji czy Hiszpanii.

Koszty budowy autostrad podnoszą także zawyżone bez żadnego uzasadnienia normy dla wykonawców polskich dróg. Wydatki na ekrany stanowiły nawet do 10 proc. całości inwestycji. Według ETO w Polsce niepotrzebnie też buduje się znacznie droższe autostrady w miejscach, gdzie wystarczyłyby drogi ekspresowe.

Źródło: „Rzeczpospolita”

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie