17 listopada 2021

Pomoc Kościołowi w Potrzebie alarmuje: rośnie agresja wobec duchownych

(Fot. Vatican News)

Papieskie dzieło „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (PKwP) zwraca uwagę na coraz większe zagrożenia dla księży, zakonników i misjonarzy na świecie. „Pracownicy kościelni stają się coraz częściej celem przemocy” – stwierdził w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress dyrektor organizacji Thomas Heine-Geldern. Dodał, że tylko w bieżącym roku zabito 17 duchownych a 20 porwano.

 

Zdaniem dyrektora PKwP u podstaw wielu takich aktów przemocy leżą względy finansowe. – Często zdarza się, że napastnicy chcą w ten sposób zmusić do milczenia głos Kościoła, piętnujący niesprawiedliwość i przemoc. Rośnie jednak także agresja, mająca swoje źródła w braku wolności religijnej – zaznaczył szef organizacji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Szczególną troskę budzi sytuacja w Nigerii, gdzie w tym roku zamordowano dwóch ludzi Kościoła, a siedmiu innych porwano. Do ataków dochodzi również w Europie.

 

PKwP zwraca uwagę na los prześladowanych chrześcijan m.in. za pomocą akcji Red Wednesday („Czerwona Środa”), obchodzonej w tym roku 17 listopada. Z tej okazji setki kościołów, pomników i gmachów publicznych na całym świecie zostają oświetlone na czerwono, aby zwrócić w ten sposób uwagę na prześladowania ludzi za wiarę Chrystusową. Osoby prywatne mogą również wyrazić swoją solidarność z poszkodowanymi, nosząc w tym dniu czerwone ubranie lub stawiając w oknie świeczkę „Czerwona Środa”, którą można pobrać ze strony internetowej PKWP. Kampania jest promowana w mediach społecznościowych z hashtagiem #RedWednesday.

 

Według PKwP ponad 200 milionów chrześcijan na całym świecie doświadcza dzisiaj prześladowań, dyskryminacji i przemocy z powodu swojej wiary, „a tendencja ta wzrasta”. W około 50 państwach utrudnia się ludziom praktyki religijne, a w 14 z nich dochodzi do poważnych naruszeń wolności religijnej. „Ta szerząca się na świecie niesprawiedliwość nie może być przemilczana i należy zrobić wszystko, co możliwe, aby ją wykorzenić” – głosi oświadczenie papieskiej organizacji.

 

Red Wednesday jako znak solidarności z chrześcijanami prześladowanymi na świecie jest obchodzona w różnych krajach od 2015 roku. We wspólnej modlitwie i upamiętnieniu prześladowanych uczestniczą chrześcijanie różnych wyznań. W 2018 roku „zapłonęło” na czerwono m.in. Koloseum w Rzymie.

 

W ramach ubiegłorocznej akcji w Austrii oświetlono ponad 50 kościołów, klasztorów i pomników. Po raz pierwszy był też na czerwono zajaśniał parlament w centrum Wiednia. Krajowy dyrektor PKWP w tym kraju Herbert Rechberger oświadczył, że udział w tegorocznej „Czerwonej Środzie” zapowiedziało już ponad 70 parafii i instytucji, m.in. katedra św. Szczepana w Wiedniu, parlament w stołecznym Hofburgu, urząd kanclerski, a także liczne klasztory w całym kraju.

Rechberger podkreślił, że „bycie chrześcijaninem nigdy jeszcze nie było tak niebezpieczne, jak dzisiaj, ale w świecie zachodnim w dalszym ciągu za mało się mówi na ten temat”.

 

Źródło: KAI/Kathpress

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez