17 kwietnia 2012

Katolicka Portugalia odcina się od swych korzeni. Coraz więcej osób odchodzi od wiary katolickiej. Rośnie liczba osób należących do wspólnot protestanckich. Efekty swych badań przedstawiło Centrum Studiów Religijnych i Kulturalnych Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego w Porto.

 

Wyniki badań pokazują, że w Portugalii jest około 7 milionów katolików. Kraj liczy ponad 10 mln mieszkańców. Od 2001 roku odeszło od Kościoła około 2 miliony osób. Spośród wierzących jedynie co piąta osoba regularnie praktykuje. Rośnie liczba protestantów i osób odrzucających wiarę w Boga. Ateistyczna propaganda przynosi smutne owoce. Konieczne jest dalsze i jeszcze pełniejsze zaangażowanie Katolików w życie publiczne.

 

Ważna też jest zgodność wyznawanej wiary z codziennym postępowaniem. Portugalczycy dostrzegają, że ludzie wierzący nie żyją na co dzień swoją wiarą. Dziesięć procent badanych stwierdza tą rozbieżność między deklarowaną wiarą a postępowaniem bliźniego. Jednocześnie co trzeci z 4 tysięcy respondentów nie zgadza się z doktryną żadnego wyznania, a co piąty nie popiera propagowanych przez nie reguł moralnych.

 

Źródło: polskieradio.pl

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie