27 listopada 2012

Portugalscy hotelarze i restauratorzy podadzą rząd do sądu

(fot.qazii/sxc.hu)

Portugalscy właściciele hoteli i restauracji poczuli się urażeni decyzją rządu, który nakazał im od przyszłego roku wystawianie faktur klientom, po to aby ci ostatni mogli otrzymać zwrot 5 proc. podatku. Ponieważ działanie rządu uznali za przejaw dyskryminacji, zapowiadają złożenie przeciwko niemu pozwu do sądu.

 

Portugalskie Stowarzyszenie Hotelarzy i Właścicieli Restauracji (AHRESP) planuje skierowanie pozwu do sądu najpóźniej w grudniu. Przyczyną determinacji obu środowisk jest nałożenie na nich obowiązku wystawiania faktur przy każdej transakcji. Zyskają na tym klienci, którzy będą się mogli na tej podstawie ubiegać o zwrot 5 proc. podatku od towarów i usług.

 

Jose Manuel Esteves, prezes AHRESP, tłumaczy, że jest to ze strony rządu przejaw dyskryminacji. Jego zdaniem nałożono na przedsiębiorców z branży kolejne zobowiązanie. Rząd faworyzuje natomiast klientów, gwarantując im zwolnienia podatkowe. Przejawem nierównego traktowania jest też to, że przepisy będą dotyczyć tylko pewnych grup przedsiębiorców.

 

Oprócz hotelarzy i restauratorów obowiązek będzie także dotyczył salonów piękności, zakładów fryzjerskich i warsztatów samochodowych. To nie jedyny przejaw dyskryminacji w stosunku do branży gastronomicznej.  Od stycznia 2012 roku aż o 10 proc. wzrosła bowiem stawka podatku VAT od usług gastronomicznych i obecnie wynosi 23 proc.

 

AHRESP zapowiada też prowadzenie wśród klientów akcji informacyjnej. Szef organizacji stwierdził: „W naszym sektorze przyjęło się podawanie w jadłospisach ostatecznych wartości dań. Wezwaliśmy jednak nasze środowisko do podawania w menu obu wartości, zarówno z podatkiem, jak i bez niego. W ten sposób konsument będzie mógł zdać sobie sprawę jak bardzo okradany jest przez państwo”.

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.money.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie