Dziś

Posłowie wybrali następcę Adama Bodnara. Bartłomiej Wróblewski z większością głosów

(Fot. Facebook / Bartłomiej Wróblewski)

Sejm powołał Bartłomieja Wróblewskiego na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich w miejsce Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła we wrześniu 2020 roku.

 

Kandydaturę posła Prawa i Sprawiedliwości, jednego z inicjatorów wniosku do trybunału Konstytucyjnego w sprawie tak zwanej aborcji eugenicznej, poparło 240 posłów. Przeciwnego zdania było 201 członków izby niżej parlamentu. Kontrkandydaci – Piotr Ikonowicz oraz Sławomir Patyra – nie uzyskali wystarczającego poparcia.

Bartłomiej Wróblewski uzyskał pozytywną opinię komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Jest trzecim pretendentem do objęcia urzędu po znanym z lewicowego zaangażowania Adamie Bodnarze.

W następnej kolejności o obsadzie funkcji RPO wypowie się izba wyższa.

Wcześniej posłowie odrzucili kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, zaś senatorowie – Piotra Wawrzyka.

Bartłomiej Wróblewski jest prawnikiem konstytucjonalistą. Zasiada w Sejmie już drugą kadencję, jako poseł z Poznania. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz podyplomowe na Reńskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. Europejskie prawo wspólnotowe zgłębiał natomiast na Uniwersytecie Ottona i Fryderyka w Bambergu.

 

Źródło: DoRzeczy.pl

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(11)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy