28 marca 2012

Potop odwrócił kierunek

(fot. Brocken Inaglory/commons/creative/GNU)

Kilkaset zgłoszeń z Polski otrzymali urzędnicy położonej na północy Szwecji gminy Nordmaling, która ogłosiła, że przekaże za darmo 100 działek osobom chcącym wybudować na nich domy.

„Nigdy nie spotkałem się z czymś podobnym” – powiedział tamtejszej telewizji SVT Sune Hoeglander, pracujący w urzędzie zainteresowanym napływem nowych mieszkańców gminy. Chętni do osiedlenia się tam Polacy dzwonili pod numer podany na stronie internetowej gminy nawet w nocy. Aby ułatwić komunikację z naszymi Rodakami, samorząd postanowił nawet zaangażować tłumacza znającego polski. „Teraz będziemy odpowiadać na otrzymane e-maile oraz prosić zgłaszających się o przesłanie krótkiej informacji o sobie. Następnie czeka nas trudne zadanie związane z wyborem” – dodał Hoeglander.

Leżąca nad Zatoką Botnicką i licząca siedem tysięcy mieszkańców gmina Nordmaling postanowiła przekazać nieodpłatnie sto działek osobom, które zobowiążą się, iż wybudują na nich domy. W ten nietypowy sposób władze chcą pozyskać nowych mieszkańców. Gminie trudno było znaleźć chętnych do osiedlenia się na jej terenie wśród Szwedów, zaś spoza tego kraju zgłaszali
się dotąd jedynie Niemcy.

Wiadomość może lekko trąci humorem, ale kiedy zdamy sobie sprawę, jak bardzo Polacy chcą opuścić swój kraj, i uświadomimy sobie, że zmuszają ich do tego warunki życia (i gospodarowania!) panujące w naszej Ojczyźnie, tak naprawdę wcale nie jest śmieszna.

 

Piotr Toboła

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie