7 czerwca 2021

Powstała Prokuratura Europejska. Ma odpowiadać za ściganie przestępstw przeciw budżetowi UE

(pixabay.com)

Komisja i Parlament Europejski powołały do życia Prokuraturę Europejską (EPPO), która będzie czuwać nad eurobudżetem. Ma też monitorować europejski plan odbudowy. Prokuratura będzie mogła zajmować mienie, wydawać nakazy aresztowania i wszczynać postępowania. Do nowej instytucji na razie nie przystąpiła Polska.

„To pierwsza prokuratura ponadnarodowa, która będzie odpowiedzialna za prowadzenie dochodzeń i wnoszenie oskarżeń w sprawach dotyczących przestępstw przeciwko budżetowi UE” – oświadczyła na twitterze Komisja Europejska.

Oficjalnie deklarowanym zadaniem nowej instytucji jest zwalczanie oszustw budżetowych, wyłudzania podatku VAT i korupcji.  Do tej pory była to wyłączna domena państw narodowych. Teraz przekazują one część swoich kompetencji Prokuraturze Europejskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

Każde państwo członkowskie będzie posiadało prokuratora delegowanego z Prokuratury Europejskiej. Prokurator taki będzie mógł interweniować bezpośrednio w kraju, za który będzie odpowiedzialny. Od razu pojawiły się też zapowiedzi, że EPPO będzie badać wykorzystanie środków europejskiego planu odbudowy. Ma też współpracować z rządami krajowymi, Europolem i Eurojustem.

Agencją kieruje Laura Codruta Kovesi z Rumunii. Pełniła ona w swoim kraju funkcję prokuratora generalnego. W 2018 roku została usunięta ze stanowiska szefowej Biura Antykorupcyjnego za podejrzenie o plagiat. Na stanowisko prokuratora europejskiego startowała mimo braku poparcia rządu rumuńskiego.

Do Prokuratury Europejskiej przystąpiły 22 państwa. Poza EPPO znalazły się: Irlandia, Szwecja, Dania, Wielka Brytania, Węgry i Polska. Powodem braku akcesji do nowej instytucji według Polski oraz Węgier jest obawa przed utratą własnej suwerenności.

Źródła: rp.pl, nczas.com

JSJK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez