26 grudnia 2014

Poznań: w rocznicę Powstania Wielkopolskiego usłyszymy dźwięk bijących dzwonów

(FoKa / FORUM )

We wszystkich kościołach miasta Poznania 27 grudnia o godz. 16.40 przez pięć minut będą biły dzwony kościelne na pamiątkę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prośbę do proboszczów w tej sprawie skierował abp Stanisław Gądecki w odpowiedzi na apel Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Z okazji przypadającej w tym roku 96. rocznicy wybuchu powstania, metropolita poznański będzie też przewodniczył Mszy św. w bazylice kolegiackiej o godz. 12.45. W godzinach popołudniowych w Poznaniu odbędą się uroczystości patriotyczne.

 

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. ok. godziny 16.40 w centrum miasta, jako odpowiedź na sprzeciw Niemców wobec wizyty w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego. Powstanie to jest jednym z nielicznych zwycięskich powstań niepodległościowych narodu polskiego. Wywarło znaczący wpływ na aktywność Polaków zamieszkałych w dawnym zaborze pruskim, na Śląsku i Pomorzu, a także na ideę walki o dostęp do Bałtyku.

 

KAI

KRaj

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie