25 sierpnia 2018

Premier Irlandii do papieża: daliśmy naszemu krajowi aborcję i homomałżeństwa

(fot. Twitter)

Premier Irlandii, Leo Varadkar, wykorzystał spotkanie z papieżem Franciszkiem do ogłoszenia tryumfu z powodu słabnącej roli Kościoła w Irlandii. – To inny kraj niż 39 lat temu – powiedział, przypominając o referednach w sprawie legalizacji aborcji czy małżeństwa homoseksualnych.

 

Papież Franciszek przyjechał do Irlandii w sobotę. Mam tam wziąć udział w Światowym Spotkaniu Rodzin. Wcześniej jednak spotkał się z przedstawicielami irlandzkich władz, w tym z prezydentem Michaelem D. Higginsem oraz premierem Leo Varadkarem.

 

Szczególnie ten ostatni dał się w ostatnich tygodniach we znaki Kościołowi w Irlandii. Wypowiedział wojnę nauczaniu Kościoła, promując liberalizację aborcji w tym kraju. Przypomnijmy, że to Varadkar rozpisał referendum aborcyjne, w którym większość głosujących opowiedziała się za uchyleniem tzw. ósmej poprawki do konstytucji, przyznającej nienarodzonym dzieciom prawo do narodzin. Przepis ten miał wzmocnić antyaborcyjne prawo w Irlandii.

 

Varadkar otworzył także furtkę do dalszej liberalizacji prawa aborcyjnego w Irlandii. Wynik referendum likwidujący „ósmą poprawkę” obligował rząd do podjęcia dalszych prac nad ustawą aborcyjną.

 

„Irlandia się zmieniła”

 

Premier Varadkar, spotkawszy się z papieżem, postanowił – nie pierwszy już raz – zaznaczyć, że Kościół nie odgrywa już najważniejszej roli w irlandzkim społeczeństwie. Patrząc na jego poczynania – trudno nie mieć wrażenia, iż wiadomość ta bardzo go cieszy. Pod jednym ze zdjęć na twitterze Varadkar napisał: „jedna religia przestała być już w centrum naszego życia społecznego, choć niewątpliwie nadal pozostaje ważna”. 

 

Podkreślił to również w trakcie przemówienia. Wspominał nie tylko o przestępstwach seksualnych duchownych w Irlandii, ale zaznaczył przemiany prawne, jakie zaszły w Irlandii. 

 

Varadkar jest zdeklarowanym homoseksualistą. Przed pielgrzymką papieża odgrażał się, że podczas spotkania z Franciszkiem, będzie usiłował przekonać go, by Kościół zrezygnował ze swojego stanowiska wobec homoseksualizmu. – Irlandia XXI jest całkowicie inna – powiedział Varadkar. – Ojcze święty, możesz to zobaczyć w ludziach, którzy stoją przed tobą – dodał, nawiązując zapewne nie tylko do swojego homoseksualizmu, ale także do osoby senatora Davida Norrisa – homoseksualnego aktywisty. 

 

PRZECZYTAJ CO PAPIEŻ POWIEDZIAŁ PREMIEROWI VARADKAROWI O ABORCJI

 

Premier Varadkar przypomniał również o rewolucyjnych referendach, jakie przeprowadzono w Irlandii w ostatnich latach – aborcyjnym oraz w sprawie homomałżeństwa. – Głosowaliśmy w parlamencie oraz w referednach za unowocześnieniem naszego prawa. Mam na myśli fakt, że kobiety są wolne w podejmowaniu decyzji, a rodziny przybierają nowe kształty – zaznaczył, przypominając, iż w Irlandii legalne są małżeństwa homoseksualne. 

 

Varadkar zwrócił również uwagę, że Irlandia nadal pozostaje krajem wartości. O jakie wartości mu chodziło? – Różnorodność, przedsiębiorczość, rodzina, wspólnota, sprawiedliwość społeczna, równość wobec prawa – wymieniał szef irlandzkiego rządu, stojąc przed papieżem Franciszkiem.

 

Pielgrzymka papieża Franciszka do Irlandii potrwa do niedzieli. W sobotni wieczór Ojciec Święty przyjedzie na Światowe Spotkanie Rodzin, by oprawić tam Mszę Świętą.

 

 

Źródło: twitter.com, pch24.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie