25 maja 2021

Premier RP o polubownym rozwiązaniu ws. kopalni Turów – Czechy: nie planujemy wycofania skargi

(fot. Twitter / Kancelaria Premiera)

W nocy z poniedziałku na wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska i Czechy są bliskie porozumienia w sprawie kopalni Turów. Szef polskiego rządu negocjował w Brukseli z premierem Republiki Czeskiej Andrejem Babišem i zapewnia, że kopalnia oraz elektrownia będą funkcjonowały.

Premier wyjaśnił, że porozumienie z Czechami zakłada m.in. dofinansowanie przez Polskę kwotą 45 mln euro projektów związanych z eliminowaniem skutków prac prowadzonych na terenie kopalni w Turowie. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z budżetu państwa, samorządów oraz spółki PGE, która jest właścicielem kopalni i elektrowni Turów.

Mateusz Morawiecki poinformował, że strona polska zgodziła się na powołanie komisji eksperckiej, która będzie badała środowiskowe kwestie związane z odkrywką. Podobną komisję powoła Polska Grupa Energetyczna. Premier deklaruje, że jest dobrej myśli i uda się zrealizować ustalenia, dzięki czemu zarówno elektrownia jak i kopalnia będą pracowały.

Premier dodał także, że zależy mu na polubownym rozwiązaniu sporu z Czechami.

Jednak we wtorek media podały, że premier Republiki Czeskiej Andrej Babisz stwierdził, że Czechy nie planują wycofania z unijnego Trybunału Sprawiedliwości skargi na Polskę. 

Według Czech działalność kopalni prowadzi do zmniejszenia poziomu wód gruntowych w regionach przygranicznych. W piątek Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie w trybie natychmiastowym. Nakaz ten obowiązuje aż do rozpatrzenia skargi złożonej przez Republikę Czeską.

 

Źródło: TVP Info, PolskieRadio24.pl / rmf24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(19)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy