9 marca 2018

Premier Morawiecki w Wilnie: Litwa jest strategicznym partnerem Polski

(Mateusz Morawiecki z premierem Litwy, fot. W. Kompała / KPRM)

Nasza współpraca z Litwą na polu energetycznym, handlowym, gospodarczym, biznesowym oraz kulturalnym jest coraz bardziej ścisła – powiedział szef polskiego rządu po spotkaniu z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem. Podczas rozmowy poruszył także sprawy związane z sytuacją Polaków na Litwie.

 

Mateusz Morawiecki podczas swego pobytu w Wilnie podkreślił, że Litwa jest dla Polski partnerem strategicznym także ze względu na więzy historyczne, położenie geograficzne, sprawy obronności oraz stosunek do Rosji. – Wspieramy Litwę w nadzorze nad litewskim niebem, ale również staramy się rozwijać wspólne projekty energetyczne oraz takie, które zwiększą naszą wymianę, jeśli chodzi o transport gazu – zaznaczył szef polskiego rządu.

 

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że w rozmowie z litewskim premierem poruszył m.in. tematy związane z sytuacją Polaków na Litwie, wymianą młodzieży oraz wspólną komisją oświatową.

 

Premier zaznaczył, że Polska i Litwa mają wspólne interesy w Brukseli. „Nasza współpraca dotyczy takich tematów jak np. budżet europejski, transport, logistyka czy swoboda świadczenia usług. Premier podziękował także za wsparcie Litwy w sporach, które Polska toczy w UE. One sprowadzają się do tego, jak rozumieć transformację systemu postkomunistycznego – zaznaczył Morawiecki. – Akurat Litwa doskonale to rozumie jako państwo, które wcześniej było republiką sowiecką – dodał.  

 

KPRM informuje, że premier Saulius Skvernelis ocenił, że Polska jest szczególnie ważnym partnerem Litwy. – Łączy nas wspólne doświadczenie historyczne oraz bardzo wiele wspólnych wyzwań i interesów – powiedział Skvernelis. – Polska jest trzecim co do wielkości obrotów partnerem handlowym i drugim rynkiem eksportu towarów litewskiego pochodzenia – dodał.

 

Premier Litwy zwrócił też uwagę na inwestycję PKN Orlen, która jest realizowana na Litwie. Ocenił, że jest ona bardzo ważna nie tylko pod względem gospodarczym, ale również pod względem bezpieczeństwa energetycznego.

 

W obecności premierów Polski i Litwy podpisane zostały porozumienia w sprawie wzmocnionej współpracy energetycznej oraz o współpracy portów i uruchomieniu połączenia promowego Szczecin-Kłajpeda.

 

 

Źródło: premier.gov.pl

WMa

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie