26 lutego 2021

Premier przedstawił filary Krajowego Planu Odbudowy: 250 miliardów zł na zieloną gospodarkę

(Fot. Krystian Maj/Forum)

Ponad 250 mld zł funduszu odbudowy po koronawirusie zostanie przeznaczone na transformację energetyczną polskiej gospodarki. Inwestycje w elektromobilność i odnawialne źródła energii pochłoną zdecydowaną większość wydatków, wśród których znajdą się też środki przeznaczone na innowacyjność, cyfryzację, ochronę zdrowia i transport.

 

Prezentując na konferencji prasowej kierowany do konsultacji Krajowy Plan Odbudowy premier powiedział, że opiera się on na pięciu filarach: polepszeniu innowacyjności gospodarki, cyfryzacji, ochronie zdrowia, transporcie i transformacji energetycznej.

 

Mówiąc o pierwszym filarze premier podkreślił, że trzeba zwiększyć produktywność i wydajność polskiej gospodarki, do czego niezbędne będą inwestycje w innowacyjne rozwiązania. W najkrótszym terminie na innowacje zostanie przekazane około 20 mld zł, natomiast reformy w tym obszarze obliczane są na setki miliardów złotych.

 

Wiemy doskonale, że praca wsparta przez mechanizmy gospodarki cyfrowej, gospodarki wysoko zautomatyzowanej, zdigitalizowanej może prowadzić w kierunku uodpornienia gospodarki na wstrząsy takie, jakim był Covid-19 – podkreślił Morawiecki, mówiąc o planach wobec drugiego filaru KPO, czyli powszechnej cyfryzacji.

 

Trzeci filar KPO to sprawny sektor zdrowia. Szef rządu zwrócił uwagę, że w walce z pandemią Covid-19 bardzo pomogły elektroniczne recepty, skierowania i zwolnienia. Nauczeni doświadczeniami poprzedniego roku, rządzący pragną usprawnić system zdrowia za pomocą nowoczesnych technologii. Na ten cel również przeznaczono 20 mld złotych.

 

25 mld zł z Krajowego Programu Odbudowy rząd przeznaczy na program mobilnej, inteligentnej Polski. Premier mówił w tym kontekście przede wszystkim o niskoemisyjnym transporcie i rozbudowie sieci kolejowej.

 

Natomiast piąty filar, transformacja energetyczna pochłonie aż 250 mld złotych. – Te inwestycje w zieloną gospodarkę pomogą nam również w budowie polskiej konkurencyjności, konkurencyjności szeregu polskich przemysłów – dodał Morawiecki.

 

Środki na Krajowy Fundusz Odbudowy będą pochodziły głównie ze środków unijnego Funduszu Odbudowy, wynegocjowanych przez Morawieckiego w Brukseli. Wydatki na programy Zielona energia i zmniejszenie energochłonności oraz Zielona, Inteligentna Mobilność stanowić będą odpowiednio 26,6 proc. i 25,5 proc. całości środków planowanych do wydatkowania w ramach KPO.

 

„Znak firmowy rządów Zjednoczonej Prawicy – rozwój zrównoważony – będziemy kontynuować i rozwijać w ramach Nowego Ładu a Plan Odbudowy, którego konsultacje dziś rozpoczynamy, jest ważnym kamieniem węgielnym całego planu inwestycji” – opublikowano na Twitterze kancelarii premiera.

 

Źródło: rmf24.pl

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(52)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy