12 maja 2016

Premier Szydło: bańka mydlana pęka! Sejm w nocy przyjął raport o rządach PO-PSL

(fot. Tomasz Adamowicz/FORUM )

W późnych godzinach nocnych Sejm zakończył debatę nad „Raportem o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)”. Wyniki audytu brzmiały jak niekończąca się lista oskarżeń. Część wniosków zostanie przekazanych do prokuratury. Aferą Amber Gold zajmie się sejmowa komisja śledcza.

 

Sejm nie zgodził się na odrzucenie przedstawionego przez Radę Ministrów raportu o rządach PO-PSL. Dyskusja zakończyła się przed godz. 1.00 w nocy. – To była bardzo długa dyskusja, ale bardzo potrzebna, bo wreszcie Polacy usłyszeli prawdę o ośmiu latach rządów PO-PSL – mówiła premier Beata Szydło.

 

Jak zauważyła, wielu posłów obecnej opozycji na pewno słuchało raportu z niedowierzaniem, bo nie wiedzieli, że ich rząd „robił takie rzeczy”. Odnosząc się do zarzutów ogólnikowości przedstawianej informacji zapewniła, że to co zostało przedstawione w audycie, to fakty, które należały się polskim obywatelom.

 

Bańka mydlana pęka i okazuje się, że ta pięknie pomalowana ściana była tylko fasadą – podkreśliła premier Szydło. Jak zaznaczyła, przedstawiona informacja nie jest dokumentem zamkniętym, bo w resortach trwają prace i każdy dzień przynosi nowem zaskakujące informacje. – Pojawiają się nowe fakty, które pokazują prawdę o waszych rządach i nie są to fakty pozytywne – dodała. Premier zapowiedziała, że wobec osób odpowiedzialnych zaniedbań i nadużyć „będą wyciągane wnioski i konsekwencje”. – Jest jedna dobra wiadomość, że te 8 lat jest za nami – powiedziała premier Szydło. Udaje nam się odbudowywać to, co wy zniszczyliście – zaznaczyła.

 

Podczas debaty PO złożyła wniosek o odrzucenie raportu, ale ten został odrzucony. Z kolei Bezpośrednio przed głosowaniem Piotr Apel (Kukiz’15) chciał, by odłożyć głosowanie do czasu przedstawienia raportu rządu w wersji papierowej. Podobne wnioski złożyli też Ryszard Petru (Nowoczesna) i Rafał Grupiński (PO). Głównym zarzutem opozycji było to, że podawane przez ministrów informacje często są ogólnikowe, podawane są wyliczenia bez uzasadnienia, do których nie sposób się odnieść. Szef klubu PO Sławomir Neuman zaznaczył, że jego klub jest gotowy „do uczciwej, poważnej rozmowy”. – Uczciwej, nie w relacjach 10 godzin dla PiS, pół godziny dla PO – powiedział. – Wzywamy was na ubitą ziemię, każdego z osobna, każdego ministra, panią również pani premier. I wtedy wszystkie wasze insynuację pokażemy czarno na białym – dodał.

 

Podczas wielogodzinnego przedstawiania wyników raportu o rządach PO-PSL, ministrowie rządów PiS wskazywali, że materiały dotyczące niektórych wykrytych zaniedbań i nadużyć poprzedniej ekipy zostaną przekazane do prokuratur. Premier zaś zapowiedziała, że złoży wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej, która zajmie się wyjaśnianiem kulis afery Amber Gold. Była premier Ewa Kopacz zaznaczyła, że PO taki wniosek poprze, ale nie za darmo – PO chciałaby w posobny sposób rozliczyć SKOK-i.


 

Źródło: rmf24.pl, wpolityce.pl

MA
Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie