Prezydencki hołd dla księdza Popiełuszki. Karol Nawrocki złożył wieniec na grobie męczennika

25a19071-scaled-e1760884839514.jpg
fot. PAP/Tomasz Gzell

Karol Nawrocki oddał w rocznicę śmierci hołd zamordowanemu przez służbę bezpieczeństwa ks. Jerzemu Popiełuszce. Prezydent wziął udział w rocznicowej Mszy świętej, a także ozdobił grób męczennika.

Prezydent Karol Nawrocki wziął udział w niedzielnej mszy świętej w 41. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a po niej złożył wieniec na jego grobie. Bez tej ofiary nie byłoby naszej wolności - ocenił we wpisie na X. Pamięć ks. Popiełuszki uczczono też na Białostocczyźnie, skąd pochodził.

„Żyć w prawdzie, żyć dla prawdy i dla prawdy umrzeć – to trzy najtrudniejsze drogi. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, duchowny niezłomny, przeszedł je wszystkie. Nie uląkł się komunistycznej dyktatury i nie wycofał w godzinie próby” - napisał w niedzielę prezydent na X.

Zróbmy to razem!

„Dziś, stojąc nad Jego grobem, można tylko skłonić głowę, mówiąc - dziękujemy za Twoją ofiarę, bo bez niej nie byłoby naszej wolności” - dodał.

Karol Nawrocki w przypadającym w niedzielę Narodowym Dniu Pamięci Duchownych Niezłomnych, obchodzonym w rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana, wziął udział w porannej mszy św. w jego sanktuarium na warszawskim Żoliborzu - kościele św. Stanisława Kostki, a po niej - w asyście wojskowej - złożył wieniec na płycie grobu ks. Popiełuszki.

O godz. 17. w niedzielę w ramach centralnych obchodów 41. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana ludzi pracy mszę św. celebrowaną z balkonu żoliborskiego kościoła poprowadzi metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Po niej o godz. 20. rozpocznie się - połączone z nabożeństwem różańcowym młodzieżowe - czuwanie, podczas którego rozważania będą pochodziły z ostatniego przed śmiercią bł. ks. Jerzego różańca w Bydgoszczy.

Przewodniczący podlaskiej NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski powiedział dziennikarzom, że obowiązkiem tego związku zawodowego ale i całego kraju jest pamięć o wszystkich kapłanach, którzy oddali swoje życie po to, abyśmy mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju, zwłaszcza o księdzu Jerzym.

W rodzinnej parafii ks. Popiełuszki w Suchowoli wieczorem w niedzielę w rocznicę śmierci księdza ma się odbyć nowenna.

Suchowolska parafia pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła przy okazji rocznicy śmierci ks. Jerzego zaprasza do odwiedzenia odnowionej w 2025 r. - a istniejącej od 1986 r. - izby pamięci księdza Popiełuszki, która działa przy parafii.

(PAP)/oprac. FA

Zróbmy to razem!
Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.
Wybierz kwotę: