8 listopada 2018

Prezydent Andrzej Duda o zakazie aborcji: proszę zapytać o to w Sejmie

(źródło: prezydent.pl)

„Proszę zapytać o to w Sejmie…”, „Proszę zapytać w Trybunale Konstytucyjnym” – w ten sposób w rozmowie z tygodnikiem „Niedziela” prezydent Andrzej Duda skomentował działania Sejmu w sprawie projektu „Zatrzymaj Aborcję” oraz Trybunału Konstytucyjnego badającego zgodność z ustawą zasadniczą tzw. aborcji eugenicznej.

 

Prezydent został zapytany o leżący w sejmowej zamrażarce od 10 stycznia 2018 roku obywatelski projekt „Zatrzymaj Aborcję” poparty przez 830 tys. Polaków i Konferencję Episkopatu Polski. Redaktorzy Lidia Dudkiewicz i Artur Stelmasiak zwrócili uwagę, że prezydent w liście przesłanym prawnikom, którzy niedawno pielgrzymowali na Jasną Górę podkreślił, że popiera wyeliminowanie z polskiego prawa tzw. przesłanki eugenicznej. Przypomnieli również, że przez wiele lat PiS deklarowało pełne poparcie dla ochrony życia, a teraz blokuje bądź odrzuca wszelkie inicjatywy w tej sprawie. – Co się zmieniło? – zapytano prezydenta.

 

Proszę zapytać o to w Sejmie… Ja mogę powiedzieć tyle, że swoje zdanie w tej kwestii podtrzymuję i na pewno podpiszę ustawę zakazującą aborcji eugenicznej, gdy tylko Sejm ją przegłosuje i trafi ona na moje biurko. Zresztą w liście do prawników pielgrzymujących na Jasną Górę nie pierwszy raz wyraziłem poparcie dla ochrony życia. Wcześniej wielokrotnie mówiłem o tym w wywiadach, gdy tylko mnie o tę kwestię pytano – odpowiedział Andrzej Duda.

 

Warto zauważuyć, że prezydent popierający ochronę życia i zakazanie w Polsce aborcji eugenicznej przez ponad 3 lata nie zrobił nic w tej sprawie, prócz składania deklaracji. Tymczasem jego urząd może wyjść z z inicjatywą ustawodawczą. Temat obrony życia przegrał jednak z innymi „pilnymi” sprawami, jak nocne zaprzysiężanie sędziów czy nieudane referendum konstytucyjne.

 

Lidia Dudkiewicz i Artur Stelmasiak podkreślili również, że w październiku minęła „pierwsza rocznica złożenia do TK wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności aborcji eugenicznej”. – Czy Pan Prezydent jako strażnik konstytucji może w tej sprawie coś zrobić? – zapytali dziennikarze.

Proszę zapytać w Trybunale Konstytucyjnym (…). To są decyzje podejmowane w TK, który jest instytucją niezależną. Ja jednak myślę, że Trybunał pracuje nad tą sprawą – stwierdził Andrzej Duda.

 

Tego jak w praktyce przebiegają prace TK nad wnioskiem nie wiadomo. W tym czasie Trybunał za to zajmuje się takimi problemami jak „Opłaty i kary z tytułu usuwania drzew lub krzewów” czy „Prawo o ruchu drogowym w zakresie, w jakim powołane przepisy przewidują przechowywanie na parkingu strzeżonym pojazdu usuniętego z drogi do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcia i parkowanie oraz uzależniają wydanie pojazdu umieszczonego na parkingu od okazania dowodu uiszczenia wspomnianej opłaty”.

 

Źródło: tygodnik „Niedziela” / trybunal.gov.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie