9 kwietnia 2021

Prezydent zabrał głos w sprawie amantadyny. Decyzja w sprawie leku za kilka tygodni

Proces ewentualnego dopuszczenia amantadyny jako leku przeciwko koronawirusowi jest w tej chwili w Polsce realizowany zgodnie z procedurami. W ciągu najbliższych tygodni powinny być wyniki badań klinicznych, które umożliwią Ministerstwu Zdrowia podjęcie odpowiednich decyzji – poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda.

 

W piątek odbyło się posiedzenie zwołanej przez prezydenta Dudę Rady Gabinetowej. Po zakończeniu obrad odbyła się konferencja prasowa, w czasie której prezydent poinformował, że podczas Rady Gabinetowej poruszono temat amantadyny, o której dużo się mówi jako o leku skutecznym przeciw koronawirusowi. Zaznaczył, że ten lek jest obecny na rynku, ale służy leczeniu zupełnie innego schorzenia niż zakażenie COVID-19.

 

Zapytałem o to pana ministra zdrowia i on zapewnił mnie, że kilka miesięcy temu podjął działania w tej sprawie, zwrócił się o przeprowadzenie badań klinicznych na przełomie 2020 i 2021 roku po to właśnie, by została stwierdzona skuteczność tego leku przeciw koronawirusowi i w ciągu najbliższych tygodni powinny być wyniki tych badań, które umożliwią ministerstwu zdrowia podjęcie odpowiednich decyzji w tym zakresie w zależności od rzeczywistych wyników badań klinicznych, które w tej chwili jeszcze cały czas są prowadzone – powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent zaznaczył, że proces ewentualnego dopuszczenia amantadyny jako leku przeciwko koronawirusowi „jest w tej chwili formalnie w naszym kraju zgodnie ze wszystkimi przepisami i procedurami realizowany”. Jednocześnie zapewniał, że strona rządowa nie lekceważy sygnałów ws. tego leku i szuka wszystkich możliwości leczenia oraz zapobiegania zachorowaniu na koronawirusa jakie tylko są w danym momencie dostępne.

 

źródło: Polskie Radio 24

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(29)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy