30 marca 2017

Proces beatyfikacyjny Męczenników Wschodu poczeka. Wciąż trwają przygotowania

Trwają przygotowania do procesu beatyfikacyjnego Męczenników Wschodu, czyli katolików, którzy w latach 1917-89 zostali zamordowani z nienawiści do wiary przez prześladowców należących do reżimu komunistycznego. Do beatyfikacji zgłoszono ponad 80 osób.

 

Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. dr Zdzisław Jancewicz zaznaczył, że proces beatyfikacyjny wciąż znajduje się na etapie przedwstępnym. Trwa analiza i sprawdzanie, czy zgłoszeni kandydaci spełniają wymogi formalne, zawarte w instrukcji Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o prowadzeniu dochodzenia diecezjalnego lub eparchialnego w sprawach kanonizacyjnych „Sanctorum Mater”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Do beatyfikacji zgłoszono ponad 80 osób, zarówno świeckich jak i duchownych. Ostatnio nie pojawiają się kolejne zgłoszenia, ale wciąż trwają badania, które mają stwierdzić, czy istnieją przesłanki do wszczęcia procesu – powiedział postulator. Dodał, że trudno powiedzieć, kiedy będą możliwe dalsze kroki. – Trzeba sprawdzić, czy istnieje kult prywatny lub chwała świętości takich osób. Należy zbadać kwestię męczeństwa: czy ktoś rzeczywiście poniósł śmierć za wiarę i Kościół. Może się okazać, że wiele z tych osób to patrioci, ale niekoniecznie spełniający kryteria, które mogą być podstawą do rozpoczęcia procesu – zaznaczył.

 

Ks. dr Zdzisław Jancewicz przyznał, że proces beatyfikacyjny przebiega sprawniej, kiedy za konkretnym męczennikiem stoi określony podmiot. – Niektóre procesy beatyfikacyjne trwają nawet kilkadziesiąt lat. Im więcej dowodów i świadków, tym łatwiej, a czas niekoniecznie działa na naszą korzyść – dodał.

 

Decyzję o przygotowaniu i przeprowadzeniu procesu beatyfikacyjnego męczenników komunizmu podjęli biskupi polscy na 344. Zebraniu Plenarnym Episkopatu Polski w dniach 17-18 czerwca 2008 roku w Katowicach. 16 grudnia 2008 ówczesny przewodniczący KEP abp Józef Michalik powierzył sprawę przygotowania i wszczęcia przedmiotowego procesu bp. Antoniemu Dydyczowi, który wydał specjalny komunikat z danymi promotora i adresem Ośrodka Dokumentacji Kanonizacyjnej, rozesłany do wszystkich diecezji, wspólnot zakonnych i zgromadzeń za pośrednictwem Sekretariatu KEP. Na postulatora procesu w listopadzie ub.r. bp Dydycz wyznaczył ks. dr. Zdzisława Jancewicza.

 

Bp Dydycz podkreślił wówczas, że proces nawiązuje do już przeprowadzonego procesu beatyfikacyjnego męczenników ofiar nazizmu. Jest też odpowiedzią na apel Jana Pawła II, który w 2000 roku podkreślał, że należy zachować pamięć o tych, którzy od pierwszych lat XX wieku aż do jego końca doznawali prześladowań, przemocy i śmierci z powodu swojej wiary i postępowania zgodnego z Chrystusową prawdą.

 

Źródło: KAI

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 160 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram