4 stycznia 2021

Prof. Morresi: okres pandemii czasem wzmożonego ataku na ludzkie życie

(Prof. Assuntina Moresi. Fot. You Tube / SCC Bassano)

Przyjęcie przez parlament Argentyny ustawy legalizującej w tym kraju tak zwaną aborcję jest jednym z wielu wymierzonych w ochronę życia posunięć, jakie miały miejsce na całym świecie w kończącym się roku. W wielu krajach zliberalizowano eutanazję oraz pozwolono na sprzedawanie bez recepty tabletek aborcyjnych dla nieletnich.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Nasilenie się tendencji wymierzonych przeciwko ludzkiemu życiu jest swoistym paradoksem tego czasu pandemii, gdy światowe wysiłki skoncentrowane są na mającej grozić światu straszliwej pandemii koronawirusa.

 

Te decyzje są wynikiem trwających w czasie nacisków, które były kontynuowane pomimo pandemii. Niewiele się w tym względzie zmieni się, jeśli nasze społeczeństwa nie odkryją na nowo wartości życia – powiedziała Radiu Watykańskiemu prof. Assuntina Morresi z Włoskiego Komitetu Bioetycznego.

Myślę, że obecnie mamy do czynienia z dwoma tendencjami. Pierwsza dotyczy promocji tzw. nowych praw, prowadząc do antropologicznego przewrotu, który jest prostym wynikiem decyzji politycznych poprzednich lat. Druga chce nam pomóc zastanowić się nad tym, że istnieje dobro wspólne, w którym dobro jednostki jest powiązane z dobrem wszystkich – podkreśliła Assuntina Morresi.

 

Jeszcze niedawno mówiliśmy o samostanowieniu jako wartości bezwzględnej, koncepcji, która nie ma już jednak zastosowania w czasach pandemii, gdy uświadamiamy sobie wzajemną zależność. Zdajemy sobie sprawę, że nikt nie jest w stanie uratować się sam. Uwypukla to trendy solidarności, współzależności, potrzeby drugiego człowieka, które niektóre środowiska wciąż z trudem akceptują – wskazała etyk.

W Hiszpanii w grudniu przyjęto ustawę pozwalającą na eutanazję osób z poważnymi i nieuleczalnymi lub powodującymi kalectwo chorobami. W Holandii i Kanadzie podjęto kroki, by rozszerzyć eutanazję na kolejne kategorie chorych. W 2019 r. aż 2 procent wszystkich zgonów w tym ostatnim kraju dotyczyło przypadków eutanazji. Austria zalegalizowała wspomagane samobójstwo. Prawo aborcyjne zostało złagodzone m.in. w Nowej Zelandii i Francji, a we Włoszech pozwolono na sprzedawanie bez recepty tabletek aborcyjnych dla małoletnich.

 

 

Źródło: vaticannews.va / KAI, PCh24.pl

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 104 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram