17 kwietnia 2021

Prof. Wojciech Roszkowski: mamy do czynienia z ogromnymi połaciami niewiedzy o korzeniach Kościoła

(fot. Biały Kruk [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5)])

Zdarzały się w dawnych czasach, ale i współcześnie, pewne herezje czy wyzwania dogmatyczne, poglądy, na które Kościół musiał odpowiedzieć, pogłębiając swoją doktrynę – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, autor książki „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

 

Generalna refleksja, która towarzyszyła mi podczas analizy kolejnych epizodów historii Kościoła jest taka, że Kościół właściwie nieustannie był w stanie kryzysu, który albo był związany z siłami zewnętrznymi, jak w ciągu pierwszych trzech wieków, prześladowań w różnych czasach i regionach. Drugim wyrazem są kryzysy wewnętrzne, wynikające z kilku czynników – przypominał historyk.

 

Zdarzały się w dawnych czasach, ale i współcześnie, pewne herezje czy wyzwania dogmatyczne, poglądy na które Kościół musiał od opowiedzieć, pogłębiając swoją doktrynę. Fundamentem są oczywiście Ewangelie, ale to refleksja i ich interpretacja, między innymi w wyniku różnych kryzysów dogmatycznych, jest pogłębiana – zaznaczył autor „Historii chrześcijaństwa”.

 

Prof. Roszkowski podkreślał, że konflikty pomiędzy Kościołem a władzą świecką to jeden z elementów kryzysów, które Kościół w ciągu dwóch tysięcy lat przeżywał. – Stale mieliśmy do czynienia z tym zmaganiem. Mamy z tym do czynienia z wyzwaniami w czasach Bizancjum, ale i nowożytnego cesarstwa (…) To także konflikty wynikające z ambicji władców katolickich, by rywalizować z papieżem, ale i wielkie rozłamy, z XI w., kiedy odeszło prawosławie oraz reformacja i odejście odłamów protestanckich – przypominał.

 

Dziś mamy do czynienia z ogromnymi połaciami niewiedzy o korzeniach Kościoła. Ja traktuję Ewangelię jako poważne źródło historyczne, które podlega analizie warsztatu historyka. Narzędzia poznania to wiedza i wiara, tylko żadna z nich nie daje nam pewności (…) Wiara jest niezbędna do poznania. W twierdzeniach Gödla mamy taką oto tezę, że w każdym systemie logicznym można udowodnić tylko to, co jest w jego założeniu. Założenia przyjmuje się na wiarę – podsumował prof. Wojciech Roszkowski.

 

Źródło: Polskie Radio 24, PolskieRadio24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie