3 kwietnia 2021

Przeor Kamedułów w PCh24 TV: Życie eremity jako raj na ziemi

(Kkuba678/Wikipedia)

Forma życia eremity nie oznacza tylko dążenia do niebieskiego Jeruzalem; ona już je realizuje na tyle, na ile jest to w tym świecie możliwe. Poprzez ogołocenie i uwolnienie od miłości własnej przychodzi radość i wolność wewnętrzna, której źródłem jest oddanie życia Bogu – mówi w PCh24 TV o. Mateusz Kolbus, przeor Kamedułów na krakowskich Bielanach.

 

Maryja jest niezrównanym wzorem życia kontemplacyjnego. Trudno wyobrazić sobie istnienie w eremie bez Maryi. To jej obecność powoduje, że życie w eremie jest piękne, nabiera uroku. Ojcowie Pustyni porównywali często pustelnię do Racheli o wdzięcznym obliczu. Jeżeli pustelnia jest podobna do Racheli, a Rachelę możemy postrzegać jako figurę Maryi, to tym bardziej jej obecność jest tym elementem, który powoduje, że życie w pustelni jest pełne uroku – powiedział o. Mateusz Kolbus w programie „Niewolnik Niepokalanej” Bogusława Bajora w PCh24 TV.

 

Jest to forma życia, która nie tylko dąży do niebieskiego Jeruzalem, ale już je w takim stopniu, w jakim jest to w tym świecie możliwe, realizuje. Jest to szczególne świadectwo pokazujące, w jakim kierunku zmierza historia świata. Ona odnajdzie swoje dopełnienie przez przyjście Królestwa Chrystusa wraz z Jego powtórnym przyjściem – powiedział, pytany o samą formę życia eremickiego.

 

Wskazał też na aspekt radości.

 

Oddanie życia Bogu jest źródłem radości, jeżeli motywem tego jest miłość. Ta radość Boża się udziela. Na miarę naszego ogołocenia, naszego umartwienia, uwolnienia od miłości własnej, ta radość jest większa i tak samo większa jest wolność wewnętrzna – wskazał.

 

O. Mateusz Kolbus mówił ponadto o znaczeniu milczenia.

 

Milczenie jest przede wszystkim otwarciem na Boże Słowo. Milczymy po to, żeby być wsłuchanym w Słowo, które Bóg wypowiada w naszym sercu, a także w to, które wypowiada do nas poprzez różne wydarzenia, znaki czasu i tak dalej. Milczenie temu powinno służyć, żeby zrezygnować ze wszystkiego, co wiąże się z życiem światowym, a całkowicie zwrócić uwagę ku Bogu – stwierdził.

 

Kameduła zaznaczył też, że modlitwa mnichów, która jest ich podstawowym przecież powołaniem i zadaniem, ma ogromne znaczenie dla całego Kościoła.

 

Źródło: PCh24 TV

 

Pach

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(9)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie