27 czerwca 2019

Przestroga z Irlandii: Polacy, brońcie rodziny i Kościoła!

(Fot. REUTERS / Clodagh Kilcoyne / FORUM)

Anthony Murphy, irlandzki działacz katolicki, wygłosił w Warszawie konferencję poświęconą przebiegowi i skutkom kryzysu w Kościele na Zielonej Wyspie. Przestrzegał Polskę przed powieleniem błędów, które doprowadziły jego ojczyznę do realnej katastrofy duchowej i społecznej.

 

Czwartkowy gość Instytutu Ordo Iuris oraz Klubu „Polonia Christiana” dynamicznie działa na rzecz przywrócenia swemu krajowi katolickiego oblicza. Jest założycielem gazety Catholic Voice („Głos Katolicki”), instytutu Lumen Fidei oraz Stowarzyszenia Obrony Dzieci Nienarodzonych (Society for the Protection of Unborn Children).

 

W stolicy Polski wyjaśniał, jak doszło do tego, że Kościół katolicki w Irlandii w zatrważającym tempie utracił swój duchowy autorytet, znaczenie społeczne i znalazł się na peryferiach debaty publicznej.

 

Irlandzki kryzys nie wziął się z przypadku. Został poprzedzony dynamiczną zmianą polityczno-społeczną. Od lat 60. minionego wieku zwolennicy lewicowo-liberalnych ideologii zaczęli stopniowo, konsekwentnie wprowadzać w poszczególnych krajach Europy zachodniej prawodawstwo odpowiadające ich preferencjom. Z biegiem lat działania te w coraz większym stopniu przybierają znamiona praktyk wręcz totalitarnych. Przejawia się to chociażby w stopniowym odbieraniu rodzicom prawa do decydowania o wychowaniu ich dzieci, czy też coraz bardziej zuchwałym, realizowanym przez państwa roszczeniom lobby LGBT.

 

Każdy, kto odważnie występuje przeciwko tym tendencjom, na przykład w obronie rodziny, jest okrzyczany homofobem albo faszystą. Większość ludzi nie chce być stygmatyzowana i ustępuje. Dotyczy to zarówno duchownych, jak i świeckich.

 

Mniej więcej do lat 80. XX stulecia na Starym Kontynencie działały jeszcze silne i znaczące środowiska zachowawcze. Teraz ta ideologia przeżywa ogromny kryzys. Ludzie określający się jako konserwatyści mówią, że wartości, które dawniej bronione były przez ich poprzedników, przeżyły się. W opinii Anthony Murphy’ego, wywiesili białą flagę, akceptują polityczną agendę liberalizmu.

 

Jakiej miary zmiana dokonała się na Wyspach Brytyjskich, obrazuje chociażby fakt, że jeszcze podczas rządów Margaret Thatcher, chociaż bynajmniej nie katoliczki, propaganda homoseksualna była zakazana. Natomiast jeden z jej następców, „konserwatywny” były premier David Cameron pytany o największe osiągnięcia swego urzędu wymienił… legalizację związków jednopłciowych. Przy okazji jednego z tygodni czy też miesięcy promowania ideologii homoseksualnej Partia Konserwatywna przemalowała swoje logo na tęczowo.

 

Problemy, z jakimi zmaga się Kościół i rodzina w Irlandii, nie są odosobnione. Dzisiaj skrajna lewica kontroluje systemy edukacyjne w całej Europie Zachodniej. Degeneracja związana z ideologią gender jest zjawiskiem powszechnym. – W całej Europie straciliśmy „tarczę konserwatywną” – podkreślił prelegent.

 

Zmianie społecznej towarzyszył olbrzymi upadek znaczenia Kościoła, który został pozbawiony swego dawnego, ogromnego wpływu i straszliwie zdemonizowany przez polityków i media. Sam przymiotnik „katolicki” zyskał w naszych czasach pejoratywne znaczenie. Biskupi i księża milczą wobec wielu spornych tematów. Rozmowy, debaty o „kontrowersyjnych” sprawach moralnych odbywają się w irlandzkim Kościele przy zamkniętych drzwiach.

 

Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, Anthony Murphy uważa, iż skandale obyczajowe nie były główną przyczyną kryzysu w Kościele jego kraju, chociaż oczywiście przyczyniły się do niego. Jednak postawa duchowieństwa w obliczu nadużyć była całkowicie defensywna. Zbrodnie tego typu zdarzają się w wielu sferach społecznych, jednak w kłamliwy sposób zostały całkowicie skojarzone wyłącznie z Kościołem.

 

Gość Klubu „Polonia Christiana” zaprezentował krótki, lecz przejmujący film, w kilku punktach prezentujący kolejne milowe kamienie upadku Irlandii. Przypomniał jak po publikacji encykliki Humanae Vitae sześciu profesorów irlandzkiego seminarium zdystansowało się od tego dokumentu, jednak żaden z naukowców kontestujących nauczanie papieża na temat płciowości nie stracił stanowiska. Kolejnymi etapami degradacji były: legalizacja środków antykoncepcyjnych, częściowa legalizacja aborcji, później pornografii, wprowadzenie rozwodów. Wreszcie, w 2015 roku 1,2 mln mieszkańców Zielonej Wyspy poparło zrównanie związków homoseksualnych z małżeństwami. Z kolei przy okazji synodu o młodzieży biskupi ogłosili program „Amoris” dla każdej parafii, z wyraźną akceptacją związków jednopłciowych.

 

Irlandzkie szkoły, nominalnie w ogromnej większości katolickie, wprowadzają obecnie genderowe standardy i uczestniczą w propagandzie LGBT. Jedyne seminarium duchowne, które dzisiaj przygotowuje kandydatów do kapłaństwa, jest… przystanią dla homoseksualistów. Młodzi ludzie na poważnie traktujący swą wiarę i chcący służyć Panu Bogu, są tam narażeni na poważne duchowe i psychiczne niebezpieczeństwo.

 

Anthony Murphy wezwał przedstawicieli Kościoła w Polsce do odważnego występowania po stronie prawdy Ewangelii, w tym nauczania katolickiego na temat rodziny i małżeństwa.

{galeria} 

 

Źródło: własne PCh24.pl, fot. własne PCh24.pl, Facebook / Ordo Iuris

RoM

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Druga Irlandia nad Wisłą? Polski Kościele, nie idź tą drogą! [WYWIAD]

ZOBACZ VIDEO: Kucharczyk, Maciejewski: Czy chcemy być drugą Irlandią?

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie