8 lipca 2021

Przewodniczący KEP opublikował stanowisko ws. szczepień przeciw COVID-19. Minister zdrowia wyraża wdzięczność

(fot. Episkopat.pl)

Szczepienia przeciw Covid-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w oświadczeniu w sprawie szczepień przeciw Covid-19. Za zaangażowanie Kościoła w promocję rządowej akcji szczepień podziękował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że szczepienie powinno być dobrowolne, ale jednocześnie „Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się”. Odwołując się do Noty Kongregacji Nauki Wiary z 21 grudnia 2020 roku, napisał, że „szczepienie nie jest, co do zasady, obowiązkiem moralnym”. Jednakowoż abp Gądecki przywołał przykład papieża Franciszka, który nie tylko sam się zaszczepił, ale wielokrotnie apelował o szczepienie się i sprawiedliwą dystrybucję szczepionek do biedniejszych krajów.

W opinii hierarchy, szczepienia przeciw Covid-19 są „ważnym narzędziem” ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń. „Przez bardzo wiele osób postrzegane są [także –red.] jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw” – tłumaczy przewodniczący episkopatu.

Wesprzyj nas już teraz!

Zdaniem abp. Gądeckiego, szczepienia nie powinny prowadzić do zaniedbania innych elementów ważnych dla ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-COV-2 oraz leczenia choroby COVID-19, czyli „dbałości o higienę, odpowiedzialności w kontaktach międzyludzkich, dostępności do świadczeń ochrony zdrowia, w tym do skutecznej farmakoterapii, a także rozwijania badań podstawowych i klinicznych ukierunkowanych na lepszą profilaktykę, diagnostykę i leczenie”.

Za oświadczenie przewodniczącego KEP podziękował minister zdrowia Adam Niedzielski. „Serdecznie dziękuję abp. Gądeckiemu (…) za bardzo ważny głos Kościoła w sprawie szczepień – głos, który dziś jest nam tak bardzo potrzebny” – napisał na Twitterze.

Niedzielski podziękował również sekretarzowi generalnemu Konferencji Episkopatu Polski, bp. Arturowi Mizińskiemu, za „spotkanie i owocny dialog”.

Nie jest to pierwszy głos polskiego Kościoła zachęcający do szczepień przeciw COVID-19. We wtorek 6 lipca w apelu do proboszczów archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że zachęcanie do szczepień jest obowiązkiem Kościoła. Metropolita warszawski dodał, że sprawa szczepień przeciw COVID-19 „wiąże się z odpowiedzialnością za zdrowie społeczne w duchu piątego przykazania Bożego”.

KAI / PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(90)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy

Udostępnij przez