24 marca 2021

Pyrrusowe zwycięstwo Netanjahu? Jego partia wygrała wybory, ale ma małe szanse na rządzenie

(Fot. Pixabay)

Partia Likud Benjamina Netanjahu wygrała wtorkowe wybory parlamentarne w Izraelu – wynika z sondażu exit poll. Ugrupowanie to miało zdobyć od 31 do 33 mandatów w 120-osobowym Knesecie. Drugie miejsce w wyborach zajęła partia Jesz Atid (hebr. Jest Przyszłość) Jaira Lapida, która zdobyła 18 mandatów.

 

Były to czwarte w ciągu dwóch lat wybory parlamentarne w Izraelu. Jeśli rezultaty powyborczych sondaży zostaną potwierdzone w oficjalnym komunikacie o wynikach głosowania, oznaczać to będzie, że partia Likud będzie musiała stworzyć koalicję, aby dalej utrzymać się u władzy.

 

Jak wyliczają eksperci, różnice między ugrupowaniami skłonnymi współrządzić z Netanyahu a blokiem opozycyjnym są minimalne.

 

„Różnice są malutkie i ponieważ wszystko wisi wciąż na jednym mandacie, to możemy być jeszcze świadkami tzw. nagłego zwrotu akcji”, wskazuje Michał Wojnarowicz, analityk Bliskiego Wschodu w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

 

Źródło: TVP.info, Interia.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie