24 sierpnia 2021

Rada Bezpieczeństwa ONZ deklaruje: „zero tolerancji” dla terroryzmu. Sprawcy ataków pod sąd

(Fot. Pixabay)

Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie ogłosili „zero tolerancji” dla terroryzmu we wszelkich jego formach i przejawach. Najwyższy organ ONZ wydał oświadczenie podczas prezydencji indyjskiej, podkreślając potrzebę zapewnienia ścisłej kontroli finansowania terroryzmu i postawienia sprawców ataków terrorystycznych przed wymiarem sprawiedliwości.

Rada, której przewodniczą obecnie Indie, wydała oświadczenie na temat „Zagrożeń dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa spowodowanych aktami terrorystycznymi”. Piętnaście państw członkowskich Rady dyskutowało nad raportem Sekretarza Generalnego w sprawie zagrożenia, jakie obecnie stwarza dla świata Państwo Islamskie i inne organizacje terrorystyczne. W raporcie podkreślono, że ISIS i inne organizacje terrorystyczne nadal wykorzystują komunikację – zarówno online, jak i offline – niezadowolenie społeczne, komplikacje rozwojowe związane z „pandemią COVID-19”. Członkowie Rady Bezpieczeństwa potępili wszelkie przypadki terroryzmu, w tym niedawne ataki w Bagdadzie z 19 lipca 2021 r. i podkreślili, że ISIS może odzyskać zdolność do przeprowadzania lub organizowania międzynarodowych zamachów terrorystycznych.

Członkowie Rady w przededniu IV Międzynarodowego Dnia Pamięci i Hołdu Ofiarom Terroryzmu oraz Autorytaryzmu 21 sierpnia 2021 r. potwierdzili swoje niezachwiane zaangażowanie we wzmacnianie współpracy międzynarodowej na rzecz zapobiegania i zwalczania terroryzmu we wszystkich jego formach i przejawach. Zauważono, że terroryzm stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, oraz że nie można usprawiedliwiać żadnych aktów terroryzmu.

Wesprzyj nas już teraz!

Szczególne zaniepokojenie członków Rady Bezpieczeństwa wzbudziły organizacje takie, jak ISIS, Al-Kaida, Lashkar-e-Taiba, Jaish-e-Mohammad, Haqqani Network. Wskazali oni ponadto na coraz większe wykorzystywanie przez ISIS technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), w tym nowych technologii aktywów wirtualnych i anonimowych środków transakcji finansowych. Podkreślili również znaczenie współpracy międzynarodowej, skutecznego zarządzania zgodnie z prawem międzynarodowym oraz innowacyjnych partnerstw z sektorem prywatnym i społeczeństwem obywatelskim, by zapobiegać wykorzystywaniu ICT do celów terrorystycznych.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwało do dalszego budowania zdolności systemów nadzoru finansowego i regulacji w celu blokowania transakcji organizacji terrorystycznych. Sektor publiczny ma ściślej współpracować z sektorem prywatnym, zwłaszcza z instytucjami finansowymi, w celu uwzględniania przez nie ocen dokonywanych przez odpowiednie podmioty, takie jak Dyrekcja Wykonawcza Komitetu ds. Zwalczania Terroryzmu. Rada Bezpieczeństwa ONZ wskazała, że kluczem w zwalczaniu terroryzmu i ekstremizmu jest zapewnienie młodym ludziom zatrudnienia i eliminacja ubóstwa.

Członkowie Rady zgodzili się, że muszą zapewnić, by wszystkie środki podejmowane w celu przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu były zgodne z ich zobowiązaniami wynikającymi z prawa międzynarodowego, w tym międzynarodowego prawa humanitarnego, międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka i międzynarodowego prawa dotyczącego uchodźców. Zauważono, że rosnąca ekspansja ISIS w wielu regionach, w tym w Afryce, może mieć daleko idące konsekwencje dla pokoju, bezpieczeństwo i stabilność regionu. Rada wyraziła ubolewanie z powodu ciągłych ataków na ludność cywilną, miasta i obozy wojskowe dokonywane przez regionalne oddziały ISIS w Afryce Zachodniej (ISWAP), na Wielkiej Saharze (ISGS) i w Afryce Środkowej. Wielkim zagrożeniem ma być ISIL-Khorasan.

Indyjski minister spraw zagranicznych Jaishankar zaznaczył ostatnio, że w obliczu szybko zmieniającej się sytuacji w Afganistanie, Indie z niepokojem obserwują wznowienie działalności przez grupy terrorystyczne takie, jak Lashkar-e-Taiba (LeT) i Jaish-e-Mohammed (JeM). Zwracając się do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych szef dyplomacji indyjskiej apelował, by Rada nie przyjmowała selektywnego, taktycznego, a nawet zadowalającego spojrzenia na problemy, przed którymi stoimy. – Wydarzenia rozgrywające się w Afganistanie w naturalny sposób zwiększyły globalne obawy o ich konsekwencje zarówno dla bezpieczeństwa regionalnego, jak i międzynarodowego, a wzmożona aktywność zakazanej sieci Haqqani uzasadnia ten rosnący niepokój – mówił.

Jaishankar, który przewodniczył briefingowi Rady Bezpieczeństwa pt. „Zagrożenia dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa spowodowane przez akty terrorystyczne”, wskazał, że w bezpośrednim sąsiedztwie Indii ISIS-Khorasan stała się bardziej energiczna i dąży do rozszerzenia swojego wpływu. Wyjaśnił, że ISIS obecnie skupia się na odzyskaniu ziem w Syrii i Iraku oraz na tworzeniu nowych oddziałów. Wskazywał, że żadne państwo nie może zapewniać schronienia terrorystom ani „przeoczyć gromadzenia przez nich zasobów”. Jaishankar uderzył przede wszystkim w Pakistan, gdzie wciąż schronienie znajdują terroryści, a organizacje przestępcze cieszą się wsparciem państwa.

Źródło: news18.com., yahoo.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram