30 kwietnia 2021

RMF FM: Pod koniec maja Polska wraz z Unią Europejską będzie testować paszport szczepionkowy

(Fot. Pixabay)

Pod koniec maja Polska będzie testować wraz z Komisją Europejską działanie unijnego cyfrowego, zielonego certyfikatu, który umożliwi już w te wakacje podróże – poinformował portal rmf24.pl, powołując się na swoje źródło w Brukseli cytujące jednego z unijnych komisarzy.

Mówiąc „cyfrowy, zielony certyfikat”, udzielający informacji wysoki rangą komisarz miał na myśli dokument zawierający informacje o szczepieniu przeciw Covid-19, negatywnym teście na koronawirusa lub przeciwciałach po przebytej chorobie. KE w przyszłym tygodniu uruchomi centralna platformę, do której będą podłączone krajowe systemy.

Najpierw – 10 maja – rozpoczynanie testy pierwsza grupa krajów. Polska będzie sprawdzać system pod koniec maja wraz Łotwą, Rumunią, Portugalia, Cyprem, Irlandią , Danią i Słowenią. Kilka krajów nie zdecydowało się na testy. Są to Węgry, Belgia i Słowacja.

System ma być w pełni operacyjny na początku czerwca. Przyjmuje się, że do końca tego miesiąca wszystkie kraje będą już mogły korzystać z systemu, czyli będą w stanie wzajemnie uznawać zielone certyfikaty.

Brak zielonego certyfikatu będzie oznaczał niemożność podróży między krajami oraz – bardzo prawdopodobne – korzystania z innych, podstawowych usług. Jednak jak wynika z sondażu Social Changes dla portalu wpolityce.pl, aż 50 proc. Polaków nie ma problemu z segregacją obywateli pod względem sanitarnym.

Na pytanie „Czy popiera Pani/Pan pomysł, żeby osoby zaszczepione nie musiały stosować się do wszystkich obostrzeń epidemicznych, i np. mogły korzystać z restauracji, hoteli, siłowni itp?” – 22 proc. respondentów zaznaczyło opcję „zdecydowanie tak”, a 28 proc. ankietowanych odpowiedziało „raczej tak”.

Z kolei jedynie 29 proc. respondentów było przeciwnych takiej segregacji. 17 proc. zaznaczyło opcję „zdecydowanie nie”, a 12 proc. „raczej nie”. 21 proc. ankietowanych zaznaczyła z kolei opcję „trudno powiedzieć”.

Źródło: rmf24.pl / dorzeczy.pl
PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(26)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy