2 kwietnia 2019

Rok pełen przejęć bankowych? Rothschildowie narzekają na makroekonomiczną niepewność

(Lord Rotschild fot. YouTube/ World Jewish Congress)

Mimo narzekań, że rok 2018 był trudny dla inwestorów, rodzina Rothschildów odnotowała znaczne zyski. W tym roku planowane jest też także całkowite skupienie akcji należącego do Rothschildów banku w Szwajcarii. Rok 2019 ma upłynąć pod znakiem fuzji i konsolidacji w sferze bankowej, zwłaszcza w USA, gdzie dzięki decyzji Donalda Trumpa, znacznie obniżono podatek od osób prawnych (z 35 proc. do 21 proc.) i poluzowano regulacje.

 

W Stanach Zjednoczonych – poza obniżką podatków od przedsiębiorstw – wyznaczeni przez Trumpa urzędnicy, nadzorujący banki pracują nad wdrożeniem prawa, wycofującego część regulacji finansowych Dodd-Frank. Dodatkowe ograniczenia będą nakładane dopiero po zgromadzeniu  funduszy w wysokości 250 mld dol., a nie jak do niedawna – 50 mld dol.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przed zmianą przepisów banki w pobliżu progu 50 miliardów dolarów wahały się przed zawieraniem umów, ponieważ wzrost wielkości aktywów narażał je na szereg dodatkowych wymogów regulacyjnych. Jednak, gdy nie ma już tego ograniczenia, większe banki mogą otworzyć się na duże transakcje.

 

RBC Capital Markets przewidywał jeszcze pod koniec grudnia 2018, że ​​w ciągu następnych 12 do 24 miesięcy banki mogą być aktywne na rynku fuzji i przejęć z dużą ilością kapitału do wydania. RBC poinformował, że pod koniec 2019 r. lub na początku 2020 r. spodziewa się w większych bankach wielkiej konsolidacji.

 

Banki mają nadwyżkę kapitału, którą zamierzają spożytkować. Większej aktywności należy się spodziewać także ze strony mniejszych podmiotów operujących w USA, które w związku z wprowadzeniem nowego prawa, będą miały większą swobodę w lokowaniu kapitału na rynku fuzji i przejęć.

 

Tymczasem grupa inwestycyjna Rothschild & Co, mimo że w 2018 odnotowała aż 32-proc. zysk, ostrzega przed trudniejszymi warunkami rynkowymi w tym roku. – Rynek jest nadal silny, ale trochę mniej silny niż w tym samym czasie w ubiegłym roku – komentował François Pérol, partner zarządzający, który niedawno dołączył do banku z francuskiej spółki BPCE.

 

– Od wielu lat jesteśmy na szczycie cyklu (…) To niezwykłe, że cykl utrzymuje się tak długo –  dodał. Dochód netto za ub. rok Rothschild & Co wzrósł o 23 proc.  – To był bardzo silny rok (…) a my wciąż jesteśmy numerem jeden pod względem liczby zrealizowanych transakcji – poinformował Pérol.

W 2018 r. Rothschild & Co przeprowadziło prawie 400 transakcji związanych z fuzjami i przejęciami o łącznej wartości około 380 mld euro. W rezultacie przychody z doradztwa w zakresie fuzji i przejęć wyniosły 941 mln euro – wzrost o 17 proc. rok do roku i rekordowy wynik dla banku.

Pérol podkreślił jednak, że choć „oferta umów” Rothschild & Co pozostaje mocna, warunki rynkowe prawdopodobnie będą w tym roku trudniejsze. Bank w związku z „brexitem” przenosi część zarządzania inwestycjami do istniejących podmiotów w UE.

 

Rothschild & Co świadczy usługi doradztwa strategicznego w zakresie fuzji i przejęć, zarządzania majątkiem oraz pozyskiwania funduszy dla rządów, firm i osób prywatnych na całym świecie. Korporacja założona ponad 200 lat temu jest globalną grupą doradztwa finansowego, kontrolowaną przez rodzinę Rothschildów. Posiada firmy doradcze na całym świecie, w tym biura w Chinach, Brazylii, Indiach, Stanach Zjednoczonych, na Bliskim Wschodzie oraz w regionie Azji i Pacyfiku.

 

Konsorcjum składa się z czterech głównych grup – Global Financial Advisory, Wealth Management & Trust, Merchant Banking i Institutional Asset Management oraz specjalistycznych firm finansowych.

Z kolei Lord Rothschild, prezes funduszu inwestycyjnego RIT Capital Partners o wartości 3,2 mld funtów narzekał na złą sytuację w ubiegłym roku i spodziewa się dalszego wzrostu zmienności rynku w Wielkiej Brytanii w obliczu „najgorszej sytuacji politycznej od czasu kryzysu sueskiego.”

Mimo, że zarządzany przez niego fundusz nie odnotował znacznych zysków (na poziomie 0,8 proc w stosunku do 2018 r.), lord Rothschild podkreślił, że jest zadowolony, iż zrealizował swój długoterminowy cel, jakim jest zachowanie kapitału akcjonariuszy, biorąc pod uwagę warunki rynkowe.

 

RIT Capital Partners był w stanie osiągnąć pozytywny zwrot, choć niewielki, dzięki zmniejszeniu ekspozycji na akcje notowane przed czwartym kwartałem, w którym globalne indeksy akcji spadły o 13 proc.

 

– Rok 2018 był najtrudniejszym i najbardziej zdradliwym rokiem dla inwestorów od 2008 r. – żalił się wskazując na niskie stopy procentowe i „luzowanie ilościowe”. Zarządca RIT Capital Partners obawia się kumulacji ryzyka dla rynku akcji.

 

Dodał: „Globalny wzrost maleje, a MFW jeszcze bardziej obniżył swoje prognozy. Najsłabszy wzrost chińskiego PKB od prawie trzech dekad ma wyraźny wpływ na inne regiony, podczas gdy niemiecka produkcja przemysłowa skurczyła się po raz pierwszy od czterech lat”.

 

Rothschild tłumaczył, że „najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej w USA prowadzą do przekonania, iż ​​gospodarka będzie miała trudności z powtórzeniem zeszłorocznych wyników” i nie ustąpiły ryzyka geopolityczne.

 

Z pewnością jesteśmy świadkami najgorszej sytuacji politycznej w Wielkiej Brytanii od czasu kryzysu sueskiego, podczas gdy niepokoje społeczne i populizm w wielu krajach europejskich zamglą przyszłość. Dlatego przewidujemy kontynuację zwiększonej zmienności rynku – mówił.

 

Z kolei rodzina Benjamina de Rothschilda planuje całkowity skup akcji banku szwajcarskiego Edmond de Rothschild (Suisse) S.A., ponieważ konsoliduje swoją działalność bankową.

Edmond de Rothschild Holding SA ma zaoferować 17 945 franków szwajcarskich (17 836 USD) w gotówce za każdą akcję. 

 

Założona w 1953 roku grupa Edmond de Rothschild ma ponad 170 miliardów franków w zarządzanych aktywach i 1,1 miliarda franków w przychodach. Sama jednostka bankowa Edmond de Rothschild (Suisse) miała na koniec 2018 r. aktywa klientów w wysokości 128 miliardów franków, co oznacza spadek o 7 procent w porównaniu z rokiem wcześniejszym. W ubiegłym roku odnotowano odpływ 2,5 mld franków w zarządzanych aktywach.

 

Oferta wykupu akcji pojawiła się po zakończeniu sporu między kuzynami Rothschilda o komercyjne wykorzystanie historycznego nazwiska dynastii bankowej. Bank, który w 100 proc. ma być własnością rodziny, zamierza zaangażować się w pozyskiwanie klientów detalicznych i akwizycję – zapowiedział Benjamin de Rothschild, prezes zarządu Edmond de Rothschild Holding SA. Bank planuje wprowadzić uproszczoną strukturę zarządzania. Wszystkie aktywa bankowe grupy Edmond de Rothschild zostaną skonsolidowane w ramach Edmond de Rothschild (Suisse).

 

Źródło: yahoo.com / reuters.com / ft.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram