14 czerwca 2013

Franciszkanie obchodzą w tym roku 20-lecie swojej obecności we współczesnej Rosji. Pierwszymi uczniami św. Franciszka, którzy przybyli do tego kraju, byli zakonnicy z dwóch polskich prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

Swoistym jubileuszowym prezentem jest przekazany przez włoskich franciszkanów sarkofag, w którym przez dwa lata, w czasie prowadzenia prac konserwatorskich, znajdowało się ciało św. Antoniego z Padwy. Relikwiarz ten ustawiono we franciszkańskim kościele św. Antoniego w Petersburgu, gdzie pełni funkcję ołtarza.

„To nie tylko cenna pamiątka, którą nam przekazano, ale jest to dla nas tym ważniejsze, że znajdowało się tam ciało św. Antoniego” – powiedział przełożony miejscowej wspólnoty Braci Mniejszych Konwentualnych o. Stanisław Wojtowicz OFMConv. Dodał, że stanowi to dla nich „w jakimś sensie także relikwie. Miejmy nadzieję, że również taka obecność św. Antoniego będzie tym bardziej pomagać odnowieniu i przede wszystkim umocnieniu życia duchowego, tym bardziej w tym roku, gdy obchodzimy 20-lecie powrotu franciszkanów do Rosji”.

Kustodia św. Franciszka w Rosji liczy obecnie 15 zakonników, którzy prowadzą swoją działalność w 5 miastach tego kraju. Oprócz pracy duszpasterskiej franciszkanie posiadają własne wydawnictwo, które wydało już między innymi Mszał i 2 tomy Encyklopedii Katolickiej w języku rosyjskim (ma się jeszcze ukazać trzeci tom).

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie