23 stycznia 2021

Rosja: demonstracje w obronie Aleksieja Nawalnego. Wśród zatrzymanych żona opozycjonisty

(Sergei Savostyanov/TASS/Forum)

W kilkudziesięciu miastach Rosji tysiące demonstrantów stanęło w obronie aresztowanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Żądali jego natychmiastowego uwolnienia. Pośród wznoszonych haseł nie brakowało tych mówiących o konieczności odsunięcia od władzy Władimira Putina.

 

Protesty w Rosji odbywają się mimo ostrzeżeń, że zgromadzenia są nielegalne. Demonstranci domagają się uwolnienia Nawalnego i odejścia Putina. Podczas manifestacji interweniowały służby. Są setki zatrzymanych. Wśród nich małżonka opozycjonisty Julia Nawalna.

 

Akcje w obronie Nawalnego miały odbyć się w aż 93 miastach Rosji. Akcja się jednak rozrosła i miejsc protestów było znacznie więcej. Solidarnościowe demonstracje odbywały się także poza Rosją.

 

Rosyjskie służby próbowały przeciwdziałać protestom przypominając, że manifestacje nie uzyskały zezwoleń, więc ich uczestnicy poniosą konsekwencje. Ponadto organizatorzy protestów byli zatrzymywani jeszcze przed protestami. Mimo problemów, liczba uczestników – w ocenie organizatorów – przeszła oczekiwania.

 

W Moskwie doszło do największych starć manifestujących ze służbami. Na ulice wyszło tam łącznie nawet kilkadziesiąt  tysięcy osób. Z tłumu wyciągnięto współpracowniczkę Nawalnego. Zajście zarejestrowały kamery. Podczas demonstracji zatrzymana została również Julia Nawalna. Na nagraniach słychać jak towarzyszący Nawalnej adwokat zadaje policjantom pytania, które ci ignorują.

 

Wieczorem media informowały, że liczba osób zatrzymanych w kraju przekroczyła 2000, a liczba miast protestujących przekroczyła setkę.

 

Źródło: rmf24.pl, Twitter

MA

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie