23 kwietnia 2021

Rosja: pracownicy polskiej ambasady uznani za „osoby niepożądane”. MSZ zapowiada adekwatną reakcję

(Kremlin.ru, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons)

W reakcji na działania strony polskiej MSZ Rosji uznało za „osoby niepożądane” pięciu pracowników polskiej ambasady w Moskwie. Wcześniej strona polska tak określiła trzech pracowników ambasady Rosji w Warszawie.

O krokach podjętych w Moskwie poinformował wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak zaznaczył, decyzja rosyjskich władz została odnotowana i przyjęta do wiadomości. Wiceminister zastrzegł też „prawo do adekwatnej reakcji”.

W piątek MSZ Rosji podało, że wezwało ambasadora RP w Moskwie Krzysztofa Krajewskiego i przekazało mu protest dotyczący uznania przez Polskę trzech pracowników ambasady Rosji w Warszawie za osoby niepożądane. Rosjanie ocenili, że była to nieuzasadniona reakcja podyktowana absurdalnym pretekstem wyrażenia solidarności ze Stanami Zjednoczonymi. Chodzi o nowe sankcje nałożone przez USA na Rosję.

Uznanie pięciu pracowników ambasady RP w Moskwie za osoby niepożądane było działaniem na zasadzie wzajemności – uznało MSZ Rosji. Przy okazji zarzucono Polsce próby torpedowania rosyjskich projektów energetycznych i antyrosyjską kampanię informacyjną prowadzoną na szeroką skalę. Wcześniej szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zaznaczył, że odpowiedzią na polskie działania będzie wydalenie polskich dyplomatów.

Polski MSZ działania Rosjan uznał za szkodliwe i destabilizujące sytuację w regionie oraz ograniczające możliwość dialogu.

 

MSZ wydał oświadczenie ws. uznania za personae non gratae polskich dyplomatów. Poniżej publikujemy jego treść.

Decyzja strony rosyjskiej stanowi kolejny przykład agresywnej polityki i jest świadomym gestem obliczonym na zaognienie stosunków z sąsiadami i całą społecznością międzynarodową.

Rzeczpospolita Polska opowiada się konsekwentnie za dialogiem i deeskalacją. W obecnej sytuacji zastrzegamy sobie prawo do adekwatnej reakcji na decyzję MSZ Rosji.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Źródło: interia.pl, gov.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie