8 kwietnia 2020

Rusza polska aplikacja przeciw dezinformacji dotyczącej pandemii. Czy nie naruszy wolności słowa?

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Garik Barseghyan))

Polska Agencja Prasowa oraz GovTech Polska uruchamiają narzędzie do zwalczania internetowej dezinformacji dotyczącej SARS-CoV-2.

#FakeHunter to aplikacja, dzięki której każdy użytkownik sieci uzyska możliwość zgłaszania treści uznanych przez niego za wątpliwe. Materiały zostaną zweryfikowane, a internauta uzyska odpowiedź.

Obawy o dezinformację dotyczącą koronawirusa SARS-CoV-2 opierają się m.in. na stanowisku WHO, która stwierdziła zaobserwowanie zjawiska „infodemii”. Polega ona na pojawianiu się wielu informacji dotyczących aktualnej pandemii. Niestety nie wszystkie doniesienia są wiarygodne, co może rodzić panikę lub w inny sposób stanowić stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób oraz funkcjonowania gospodarki na całym świecie.

Właśnie dlatego PAP oraz GovTech (program realizowany przez Zespół działający w Kancelarii Premiera pod patronatem Prezesa Rady Ministrów) uruchamiają #FakeHunter. W ramach specjalnej aplikacji weryfikacją informacji budzącej niepokój zajmą się eksperci Polskiej Agencji Prasowej i liderzy opinii. Pomoże im 300 wolontariuszy.

Bez wątpienia aplikacja ułatwi zapobieganie rozprzestrzenianiu się kłamstw, pogłosek i półprawd, których źródła można upatrywać zarówno w naiwności lub niekompetencji, jak i w obcych agenturach zainteresowanych społeczną destabilizacją. Z drugiej jednak strony funkcjonowanie narzędzia może wywoływać obawy o bezpieczeństwo wolności słowa, zaś inicjatorzy projektu muszą przygotować się na wiele pytań dotyczących stosowanej metodologii i być otwartymi na społeczne żądania dotyczące transparentności prowadzonych działań.

 

Źródło: zachod.pl
MWł

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie