15 stycznia 2016

Rusza społeczna akcja odnowy kapliczek! Niech będzie to dar na 1050 rocznicę Chrztu Polski

(By Jerzy Opioła (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons)

Przydrożne kapliczki są nieodzownym elementem polskiego krajobrazu. To przy nich w wielu miejscowościach kultywowana jest tradycja majówek, to tam wciąż odmawia się modlitwę różańcową czy zanosi modły w chwilach zagrożeń. Niektóre zapomniane, przy innych wciąż pojawiają się świeże kwiaty i świece. Wszystkie na swój sposób piękne i warte tego, by odzyskały dawny blask. Może być to pięknym akcentem roku jubileuszowego!

 

Rozpoczynająca się akcja przywracania świetności kapliczkom w darze na 1050. rocznicę Chrztu Polski nie ma ograniczeń terytorialnych, a inicjatywa kierowana jest do lokalnych społeczności. – Zwracamy się do ludzi dobrej woli, by w swoim najbliższym otoczeniu odnaleźli zapomniane kapliczki, krzyże, figury świętych związane z chrześcijaństwem. Proponujemy, by w miarę dostępnych możliwości organizować się w grupy, które zajmą się renowacją tych zapomnianych obiektów, dla zachowania ich dla potomnych – podkreślił Jan Bąk, inicjator akcji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Takich obiektów jest w Polsce wiele. Część kapliczek ma swojego właściciela, ale są też takie, których przynależności nie sposób określić, ale są pielęgnowane przez ludzi dobrej woli. Część obiektów – jako zabytkowe – może być objętych nadzorem konserwatorskim, stąd ważne jest, by przy podjęciu inicjatywy mieć na uwadze obowiązujące prawo i etykę chrześcijańską. – Chcemy dotrzeć z informacją o akcji do jak najszerszego kręgu osób. Sami jesteśmy ciekawi na jaki odzew możemy liczyć. Jest oczywistym, że wszelkie prace muszą być podejmowane przez lokalne społeczności, a my będziemy starali się zebrać informacje o podjętych inicjatywach w jednym miejscu na stronie internetowej – podkreślił Bąk.

 

Dlatego warto udokumentować stan kapliczki przed i po renowacji. Cenne mogą okazać się też wszelkie doświadczenia związane z procedurą odnowy. Takie uwagi od prekursorów mogą ułatwić działania kolejnych społeczności.

 

Jak zauważył Bąk, koszty renowacji kapliczek mogą być różne. Czasem są to naprawdę symboliczne kwoty. Ważne jest to, by w roku jubileuszowym podjąć dzieło oraz to, by wszelkie prace uzgadniać z właścicielami kapliczek, duszpasterzami czy też stosowanymi władzami. –- Najbliższe miesiące będą okresem zbierania informacji o grupach, które mamy nadzieję będą się organizować tak, by w okresie letnim można było realizować odbudowę. Sądzę, że grudzień 2016 roku to termin zakończenia naszej inicjatywy i czas na jej podsumowanie – dodał inicjator akcji.

 

Informacje na temat akcji oraz dane kontaktowe, na które można składać zgłoszenia można znaleźć na: miedniewicenoc.com

 

Marcin Austyn


Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 125 884 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram