28 grudnia 2018

Rzecznik Praw Dziecka: mam obowiązek chronić życie. Mikołaj Pawlak o priorytetach działania

(Fot. Andrzej Hulimka/Forum)

Kwestie rodzinne będą przeze mnie traktowane priorytetowo, bo to jest jedno z najważniejszych praw dziecka: prawo do wychowania i życia w rodzinie – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.

 

Nowy Rzecznik Praw Dziecka zwrócił uwagę, że coraz częściej w Polsce rodzina jest przedstawiana a przez to pojmowana, jako miejsce, gdzie „rzekomo często rodzą się skłonności do przestępczości”. – Najłatwiej zrzucić na rodzinę winę za społeczne skutki negatywnych zachowań – zaznaczył. Dodał, że tego typu „uproszczenia” są niezwykle krzywdzące, a sprawa jest niezwykle skomplikowana. – Przemoc zdarza się w każdym środowisku. Z nią dziecko może zetknąć się wszędzie. (…) Należy przywrócić prawdziwe rozumienie i zadanie rodziny jako środowiska podstawowego i dobrego dla rozwoju dziecka – przyznał.

 

W rozmowie zwrócono uwagę na odbieranie dzieci rodzicom przez sądy „pod byle pretekstem”. Zdaniem Pawlaka tego typu praktyki powinny być „ostatecznością”. – Państwo, wszystkie służby powinny najpierw skupić się na pomocy takiej rodzinie. Muszą działać wspólnie, by ratować rodzinę, a nie od razu ją rozbijać – powiedział. Dodał, że w tego typu sprawach zawsze będzie aktywnie występował „po stronie dziecka i dla dziecka, jako jego pełnomocnik, obrońca, powiernik i adwokat”.

 

Pawlak oświadczył również, że w pełni popiera wniosek posłów do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Ustawą Zasadniczą tzw. aborcyjnej przesłanki eugenicznej oraz że „podpisuje się pod zdaniem, które wyraził w tej sprawie prokurator generalny”. – Aborcji wykonywanych na podstawie przesłanki eugenicznej jest najwięcej. Wydaje mi się, że sędziowie Trybunału do tego wniosku by się przychylili. I wtedy byłby to krok w bardzo dobrym kierunku. Mówimy przecież o tysiącu istnień ludzkich rocznie. Bo tyle jest zabijanych na bazie tej jednej przesłanki – podkreślił.

 

Zapytany, co on sam, jako Rzecznik Praw Dziecka, może zrobić w tej sprawie odpowiedział:

Ustawodawca opracował bardzo mocny zapis, który nakłada na mnie obowiązek ochrony każdego życia dziecka. Urząd Rzecznika Praw Dziecka jest powołany w Konstytucji RP! Ale nie mam narzędzi, abym mógł chronić to życie poczęte – tłumaczył.

 

Przed Trybunałem Konstytucyjnym może występować Rzecznik Praw Obywatelskich. Ja, jako Rzecznik Praw Dziecka, ten specjalistyczny organ do ochrony praw najmłodszych obywateli, mogę występować przed Trybunałem, ale w sprawach skarg konstytucyjnych, czyli tych indywidualnych, gdy ktoś uważa, że jakieś prawo zostało naruszone, a w innych sprawach, gdy zgłosi to wcześniej RPO. Nie ma w tym katalogu innych podmiotów, które umożliwiłyby mi zabranie głosu przed Trybunałem Konstytucyjnym. Tym innym podmiotem mogliby być posłowie, którzy zaskarżyli przesłankę eugeniczną. A prawo to uniemożliwia. Swoje stanowisko mógłbym przedstawić przed Trybunałem tylko wtedy, gdy zgłosi to rzecznik Adam Bodnar. Ja mogę jedynie apelować do Rzecznika Praw Obywatelskich, żeby zechciał bronić przed Trybunałem prawa każdego człowieka do życia – zakończył Mikołaj Pawlak.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie