27 grudnia 2018

Sami chcą się zaczipować. Nowej „modzie” uległo już 4 tys. Szwedów

(Źródło: Wikimedia Commons)

Szwedzi zaczynają rozpowszechniać „modę” na chipowanie. Uległo jej już blisko 4 tys. osób, które nie przejmują się takimi zagrożeniami jak inwigilacja czy wyciek danych.

 

Jak podała TVP Info, w Szwecji na wszczepienie podskórnych chipów zdecydowało się dotąd niemal 4 tys. osób. Ulegli oni pokusie na „ułatwienie sobie życia” poprzez skumulowanie wielu usług w jednym mikrochipie.

 

Urządzenie – najczęściej wszczepiane w skórę między palcem wskazującym a kciukiem – zastępuje np. kartę bankową, bilet komunikacyjny, różnorakie wejściówki czy kartę biblioteczną. Chipem można też otwierać drzwi mieszkania czy pojazdu.

 

Na razie chipy nie wyprą tradycyjnych kart. Wciąż takie rozwiązanie – słusznie – wzbudza u wielu osób nieufność i wątpliwości natury etycznej. Bowiem chipy mogą łatwo stać się narzędziem nie tylko kontroli, ale i niewoli człowieka. Świadczy o tym już choćby fakt, że w Szwecji do chipowania najgoręcej zachęcają… pracodawcy. Eksperci od bezpieczeństwa zaś ostrzegają, że dane zapisane na chipach nie są dostatecznie chronione.

 

Źródło: TVP Info

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie