8 stycznia 2015

Schetyna w Stanach Zjednoczonych. Polska pośle wojska do Iraku i Syrii?

(Krystian Maj/FORUM )

Trwają rozmowy ministra Schetyny z przedstawicielami władz Stanów Zjednoczonych. Obok kwestii dotyczących Ukrainy i przyszłości relacji z Federacją Rosyjską szef polskiego MSZ wyraził gotowość przyłączenia Polski do działań militarnych przeciwko Państwu Islamskiemu. – Jeżeli jest takie oczekiwanie ze strony wielkiej koalicji, to jesteśmy otwarci, by o tym rozmawiać – powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

 

Od ostatniego szczytu NATO w Walii trwają zintensyfikowane zabiegi Stanów Zjednoczonych na rzecz wzmocnienia koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. – Wiemy, jak to jest ważne; wiemy też, że bezpieczeństwo nie jest tylko regionalne, ale jest globalne. Traktujemy to jako wspólną odpowiedzialność wolnego świata – tak minister Grzegorz Schetyna skomentował sprawę wojny z dżihadystami, dyskutowaną obecnie podczas jego wizyty w USA.

 

Schetyna przyznał, że początek jego rozmowy z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym zdominował najnowszy atak islamistów na redakcję francuskiej gazety. Obaj politycy złożyli kondolencje rodzinom zamordowanych w zamachu. Wbrew oczywistym oczekiwaniom polskiej opinii publicznej Grzegorz Schetyna w rozmowie z Kerrym nie poruszył jednak kwestii włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego.

 

Rozmawiał natomiast o europejskim wsparciu dla Ukrainy i opowiedział się za utrzymaniem antyrosyjskiego kursu. – Nie ma mowy o likwidowaniu lub osłabieniu sankcji. Muszą być utrzymane, bo są bronią po prostu skuteczną. Natomiast Europa, USA, Kanada, Australia muszą mówić jednym głosem. Wtedy polityka wolnego świata wobec Rosji będzie skuteczna i wierzę, że tak będzie – powiedział Schetyna.

 

Źródło: onet.pl

 

FO

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie