9 maja 2012

Sejm: kolejne czytania projektów emerytalnych. „Solidarność” ustawia białe miasteczko

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

W tym tygodniu możliwe jest drugie i trzecie czytanie projektu ustawy o podniesieniu i zrównaniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Związkowcy „Solidarności” ustawią przed Sejmem białe miasteczko.


Mimo, że reforma emerytalna jest już właściwie przesądzona, a jej wprowadzenie odbywa się w ekspresowym tempie, związkowcy się nie poddają. Przed Sejmem ustawią białe miasteczko, w którym po raz pierwszy w historii ma obradować Komisja Krajowa „Solidarności”. Odbędzie się tam również konferencja naukowa na której zostaną przedstawione argumenty przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnego.

 

Tymczasem Sejm pracuje nad reformą wyjątkowo szybko. Przodują oczywiście posłowie koalicji rządzącej. Projekt ustawy po pierwszym czytaniu trafił do komisji. Tam przyjęto poprawki o charakterze redakcyjno – legislacyjnym i merytorycznym. Poprawka dotyczy wydłużenia z 20 do 25 lat okresu, w którym samorząd odprowadzałby składki za osoby rezygnujące z pracy na rzecz opieki nad niesamodzielnymi członkami rodziny i niepełnosprawnymi.

 

Komisja odrzuciła też poprawki opozycji do ustawy o emeryturach mundurowych. Ich celem było rozszerzenie katalogu uprawnionych do takich świadczeń o funkcjonariuszy Służby Celnej, Lotniskowej Służby Ratowniczo – Gaśniczej, a także Straż Marszałkowską.

 

Jeśli Sejm wyrazi zgodę to jeszcze w tym tygodniu odbędzie się drugie i trzecie czytanie projektu reformy emerytalnej. Reformę popierają posłowie z PO, PSL i Ruchu Palikota. Przeciwko ustawie głosować będzie PiS i SLD.

 

 

Źródło: Polskie Radio

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie