24 października 2018

Sejm wybrał Rzecznika Praw Dziecka. Agnieszka Dudzińska zastąpi Marka Michalaka

(fot. YouTube / Telewizja Republika)

Po burzliwej debacie Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Dziecka. Została nim, zgłoszona po raz drugi przez Prawo i Sprawiedliwość do objęcia tego stanowiska, Agnieszka Dudzińska. Zastąpi ona piastującego ten urząd przez ostatnie 10 lat Marka Michalaka. Za jej kandydaturą zagłosowało 232 posłów, 184 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

 

Dwie pierwsze próby wyboru przez Sejm następcy Marka Michalaka zakończyły się niepowodzeniem. Pierwsze głosowania odbyły się we wrześniu, ale ani popierana przez PO, Nowoczesną i PSL Ewa Jarosz, ani kandydat Kukiz’15 Paweł Kukiz-Szczuciński nie uzyskali wymaganej bezwzględnej większości głosów. Z kolei zgłoszona wtedy przez PiS Sabina Zalewska dzień przed głosowaniem wycofała swoją zgodę na kandydowanie.

 

Kolejna próba wyboru nowego RPD miała miejsce na początku października. O urząd ubiegała się wówczas… Agnieszka Dudzińska. Nie udało jej się jednak zdobyć wymaganej większości głosów. Jak tłumaczyła rzecznik PiS Beata Mazurek  na decyzję części posłów PiS, którzy zagłosowali przeciwko tej kandydaturze wpłynęła „wyrwana z kontekstu” wypowiedź Dudzińskiej, jaką „zacytowała” chwilę przed głosowaniem poseł PO Magdalena Kochan.

 

Przed wtorkowym głosowaniem Joanna Borowiak (PiS) podkreślała, że Dudzińska od lat działa społecznie na rzecz osób z niepełnosprawnościami i „jest osobą znaną i cenioną w środowisku organizacji pozarządowych”. – Mając na uwadze wykształcenie, bogate doświadczenie zawodowe, zaangażowanie w działalność społeczną na rzecz dzieci oraz wysoką wrażliwość na ich potrzeby i problemy, klub parlamentarny PiS rekomenduje panią dr Agnieszkę Dudzińską na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka – powiedziała.

 

Jerzy Kozłowski (Kukiz’15) ocenił, że PiS proponuje na stanowisko RPD osobę, która mówi „to, co każdy chce usłyszeć”. – Ta osoba ma wykształcenie jako socjolog, nie ma w swojej karierze żadnej pracy, która by świadczyła o jej świadomości pracy z dziećmi – powiedział.

 

Z kolei Elżbieta Stępień (Nowoczesna) oceniła, że wtorkowe głosowanie nad RPD „po raz kolejny pokazuje, że partia rządząca kompletnie lekceważy kwestie praw dzieci”. – Nie są państwo w stanie znaleźć osoby, która będzie dobrze pełniła funkcję rzecznika i nie będzie do tego budziła kontrowersji. O lekceważeniu prawa dzieci świadczy zdecydowany brak działań wokół osób niepełnosprawnych czy wykorzystywania dzieci – powiedziała.

 

Agnieszka Dudzińska jest socjologiem, absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2005 r. pracuje w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 2013-2014 była zastępcą prezesa ds. programowych w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Była także przewodniczącą warszawskiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Mieszkań Chronionych i Komisji Dialogu Społecznego ds. Niepełnosprawności.

 

Opracowała wiele ekspertyz z zakresu polityki społecznej i oświatowej, w tym dotyczących programu „Za życiem”, prawa dzieci niepełnosprawnych do edukacji oraz sposobu finansowania zadań oświatowych. Była członkiem zespołów ekspertów, m.in. przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz przy ministrze edukacji narodowej.

 

Źródło: rmf24.pl / gość.pl

TK

 

ZOBACZ TEŻ:

Po co komu Rzecznik Praw Dziecka?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie