3 października 2017

Ślamazarne negocjacje w sprawie Brexitu. Nawet Parlament Europejski jest niezadowolony

(fot. CHROMORANGE / Ralph Peters/FORUM)

Europosłowie wyrazili dezaprobatę dla jakości działań związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. W przyjętej przez Parlament Europejski rezolucji, dotychczasowe rozmowy o Brexicie zostały ocenione krytycznie. Posłowie uznali, że negocjacje dotąd nie przyniosły wystarczającego postępu.

 

Zdaniem PR szefowie państw i rządów, czyli Rada Europejska, powinni uznać na październikowym szczycie, iż podczas dotychczasowych rund negocjacyjnych nie nastąpił „znaczący postęp”. Posłowie ocenili, że jest to powód by odłożyć decyzję o przejściu do drugiej fazy rozmów. Pozostawili jednak furtkę, licząc na przełom w zbliżającej się piątej rundzie rozmów.

 

Stanowisko PE zostało skrytykowane przez Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, którzy uznali, że opóźnianie drugiej fazy negocjacji nie jest rozwiązaniem, a stwarza tylko ryzyko dalszego skomplikowania sytuacji.

 

W trakcie negocjacji okazało się, że nie ma gotowości w kwestii rozliczeń finansowych na linii UE – Wielka Brytania. Dotąd przepracowano okres 2019-2020, a wieloletni budżet sięga 2023 roku. PE chce więc „konkretnych propozycji rządu brytyjskiego w sprawie rozliczeń finansowych”. „Zjednoczone Królestwo musi w pełni przestrzegać zobowiązań finansowych, które przyjęło jako państwo członkowskie Unii Europejskiej (…); wykluczone, by zobowiązania podjęte przez 28 państw członkowskich realizowało tylko pozostałe 27 państw członkowskich” – oświadczyli eurodeputowani.

 

Kolejna runda negocjacji ma się rozpocząć 9 października. To będzie ostatnia okazja przed jesiennym szczytem UE na wypracowanie porozumienia, które umożliwi przejście do drugiej fazy rozmów, dotyczącej relacji UE i Wielkiej Brytanii.

 

Źródło: tvpparlament.pl

MA

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie