16 maja 2021

Śmiercionośne naloty Izraela na Strefę Gazy. Tylko w niedzielę zginęło 40 osób

(United States Missile Defense Agency, Public domain, via Wikimedia Commons)

Palestyńska służba zdrowia podała, że w wyniku niedzielnych nalotów Izraela na Strefę Gazy zginęło co najmniej 40 osób. To najbardziej dotkliwy atak od rozognienia konfliktu.

Palestyńczycy podają, że wśród 40 ofiar jest ośmioro dzieci. W nalotach obrażenia odniosło też kolejnych 50 osób.

Siły izraelskie informowały, że dokonały ataków m.in. na dom najwyższego przywódcy Hamasu Yahyi Sinwara w mieście Chan Junus w południowej Strefie Gazy oraz na miejsce, w którym miał zamieszkiwać jego brat, Muhammad. Żaden z liderów Hamasu nie przebywał w zaatakowanych obiektach.

Palestyńczycy wskazują, że dotąd zginęło 20 wysokiej rangi urzędników. Atakujący uważają, że to zaniżona liczba. Wiadomo, że od poniedziałku w walkach śmierć poniosło 188 Palestyńczyków, w tym 55 dzieci, a ponad 1200 zostało rannych. Po stronie izraelskiej zginęło 10 osób, w tym 5-letni chłopiec, a rany odniosło 288 osób.

Obie strony konfliktu prowadzą ostrzał. Hamas w niedzielę rano wystrzelić miał 55 rakiet w kierunku Izraela, W odpowiedzi na Strefę Gazy zrzucono około stu bomb. Izrael twierdzi, że będzie prowadził ataki tak długo jak to jest konieczne. Zaś Palestyńczycy deklarują, że ich opór nie ustąpi.

W sprawie głos zabrał Franciszek. – Pytam: dokąd doprowadzą nienawiść i zemsta? Naprawdę myślimy o zaprowadzeniu pokoju, niszcząc drugiego? W imię Boga, który stworzył wszystkich ludzi równych w swych prawach, obowiązkach i godności oraz wezwał ich do wspólnego życia jako bracia, apeluję o uspokojenie, a do odpowiedzialnych – o powstrzymanie szczęku broni i chodzenie drogami pokoju, także z pomocą wspólnoty międzynarodowej – powiedział papież. Poprosił też o modlitwę za ofiary, szczególnie dzieci, za wstawiennictwem Maryi Królowej Pokoju, po czym odmówił ze zgromadzonymi modlitwę „Zdrowaś, Maryjo”.

Źródło: polsatnews.pl, KAI

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie