29 grudnia 2016

Sprawa bulwersującej okładki „Newsweeka” wciąż nierozstrzygnięta. Sąd uznał racje skarżących

(Fot. RDI.org.pl)

Jak się okazuje, umorzenie przez prokuraturę nie zakończyło sprawy skandalicznej okładki tygodnika „Newsweek”. Stołeczny Sąd Okręgowy uznał zażalenie Reduty Dobrego Imienia, która nie zgadza się z  decyzją prokuratury w sprawie znieważenia polskiego godła narodowego.

 

Sprawa rozpoczęła się przed blisko rokiem. W styczniu Reduta Dobrego Imienia zawiadomiła prokuraturę, że okładka pisma wydawanego na polskim rynku przez niemiecki koncern Ringier Axel Springer może naruszać prawo. Chodzi o wizerunek rozbitego godła Rzeczpospolitej Polskiej z popękanym białym orłem.

Wesprzyj nas już teraz!

– Złożyliśmy zawiadomienie, ponieważ wykorzystane zdjęcie nie było edytorską przeróbką graficzną. Naszym zdaniem do celów sesji zdjęciowej zostało zakupione godło Rzeczypospolitej, a następnie celowo je rozbito. Takie działanie jest niemoralne, nieetyczne i obrażające nasz Naród – komentuje Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Prokuratura bez publikacji żadnego uzasadnienia umorzyła postępowanie. Wnioskodawca złożył jednak zażalenie na taką decyzję. Prokuratura odmówiła przyjęcia zażalenia uznając, iż Reduta Dobrego Imienia nie jest podmiotem uprawnionym do składania wniosku o wszczęcie postępowania. „Odmowa przyznania statusu pokrzywdzonego zamknęłaby możliwość podejmowania jakichkolwiek dalszych czynności. Na to zarządzenie Prokuratury zostało złożone przez Redutę Dobrego Imienia zażalenie do Sądu Okręgowego w Warszawie” – czytamy na internetowej stronie organizacji.

W środę warszawski Sąd Okręgowy uznał jednak zażalenie Reduty Dobrego Imienia za zasadne. W ustnym uzasadnieniu wyroku podkreślił, iż w obowiązującym stanie prawnym pojęcie Narodu ma charakter normatywny i obejmuje wszystkich obywateli RP. „Nie można wykluczyć, iż przy przestępstwach z art. 133 kk lub 137 kk pokrzywdzonymi są obywatele, w tym ci zrzeszeni wokół grup społecznych/instytucji. W konsekwencji orzeczenie Sądu nakazuje przyjęcie złożonego zażalenia jako pochodzącego od pokrzywdzonego tj. podmiotu, którego interes może być naruszony przez przestępstwo z art. 133 kk oraz art. 137 kk., czyli znieważenie narodu oraz godła i barw narodowych” – dowiadujemy się od wnioskodawcy.

 

Źródło: rdi.org.pl

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram