4 listopada 2016

Stambuł: Hagia Sophia przekształcona w meczet? Uczyniono ku temu kolejny krok

(Fot. Osvaldo Gago / commons / GNU / creative)

Hagia Sophia, dziś wciąż wspaniałe państwowe muzeum, dawniej Kościół Mądrości Bożej, po raz pierwszy od roku 1935 ma imama zatrudnionego na umowę o pracę. Jego obowiązkiem będzie między innymi dbanie o nawoływanie muezzina do modlitwy.

 

Teraz głos muezzina rozbrzmiewać będzie z czterech (czyli wszystkich) minaretów, a nie jak dotychczas tylko z dwóch. Głos muezzina, zgodnie z zasadami islamu, rozbrzmiewać będzie pięć razy w ciągu doby. Będzie „konkurencją” dla nawoływań z setek innych, małych i dużych stambulskich minaretów.

 

W tym roku, po raz pierwszy od dokonania w 1935 ustawowej sekularyzacji świątyni, muezzin zaintonował we wnętrzu Hagia Sophia ezan, wezwanie muzułmanów do modlitwy. Wydarzenie było transmitowane na żywo przez turecką telewizję państwową. Trudno nie przyjąć, że odchodzenie od świeckości świątyni-muzeum nastąpiło na polecenie prezydenta  Recepa Erdoğana.

 

Decyzja o zezwoleniu na ezan w dawnej chrześcijańskiej świątyni zapadła w tym samym dniu, w którym prezydent Erdoğan dużo i długo mówił o traktacie pokojowym z Lozanny z r. 1923. W wyniku tego traktatu Turcja straciła ogromne terytoria „kurcząc” się do obecnego kształtu. – Nasza młodzież powinna starannie przestudiować, co stało się w Lozannie. Czy ten, kto złożył tam swój podpis postąpił racjonalnie? Czy postąpił prawidłowo? Dziś musimy sami zadać sobie to pytanie – nawiązał do lat 20. ubiegłego wieku turecki prezydent.

 

Słowa Erdoğana skomentował grecki metropolita miasta Serres, Teologos.– Skoro Erdoğan powątpiewa w aktualność traktatu z Lozanny, oznacza, że przygotowuje się do wojny. I wygląda na to, że konfliktu z naszym wschodnim sąsiadem nie uda się uniknąć. Mają w stosunku do nas cały szereg pretensji i dążą do zniszczenia naszych korzeni. My tymczasem śpimy” – mówił kilka dni temu wpływowy grecki duchowny.

 

 

ChS

Źródło www.romfea.gr

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie