21 maja 2019

Światowy Kongres Żydów atakuje premiera Morawieckiego. Chodzi o odszkodowania wojenne

(Fot. Jarek Praszkiewicz / Forum)

Światowy Kongres Żydów (WJC) skrytykował w poniedziałek ubiegłotygodniową wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu RP powiedział w piątek w Łodzi, że wypłata przez Polskę odszkodowań związanych z II wojną światową byłaby „pośmiertnym zwycięstwem Hitlera”.

 

Jeśli kiedykolwiek by do tego doszło, że zamieniony zostałby kat i ofiara, to urągałoby to jakimkolwiek zasadom prawa międzynarodowego, ale byłoby to również pośmiertnym zwycięstwem Hitlera. I dlatego nigdy na to nie pozwolimy – oświadczył w piątek w Łodzi szef polskiego rządu.

 

„Ta niechęć do uznania, że ofiary Holokaustu i ich potomkowie mają prawo do minimum materialnej sprawiedliwości, jest niefortunna” – napisano w komunikacie WJC. Dodano, że sformułowanie zastosowane przez premiera Morawieckiego o „pośmiertnym zwycięstwie Hitlera” jest „naganne”.

 

W komunikacie, którego autorem jest szef WJC Ronald S. Lauder, napisano również, że wprawdzie Polska padła ofiarą niemieckiej okupacji, ale jednocześnie dano do zrozumienia, że największą tragedię ponieśli „jej żydowscy obywatele, których Niemcy postanowili unicestwić”. Właśnie w tym kontekście słowa premiera Morawieckiego są w ocenie Światowego Kongresu Żydów „skrajnie niepokojące”.

 

„Mam nadzieję, że premier Morawiecki został błędnie zacytowany i może to wytłumaczyć. W innym przypadku uczucia, które wyraził swymi słowami, można tylko uznać za godne potępienia i odrzucić. Jako wieloletni przyjaciel Polski i Polaków wzywam premiera Morawieckiego, by albo zaprzeczył, albo wycofał tę uwagę, która jest niezmiernie obraźliwa i całkowicie niezrozumiała” – czytamy w komunikacie.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie