6 października 2019

Synod amazoński oficjalnie rozpoczęty! Papież zaapelował o „przyjęcie śmiałej roztropności Ducha Świętego”

(Msza święta rozpoczynająca synod amazoński (Bazylika św. Piotra, Watykan, 6 października 2019). Fotograf: REMO CASILLI / Archiwum: Reuters / FORUM)

Eucharystia sprawowana w watykańskiej bazylice zainaugurowała Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Amazonii. Będzie ono obradowało w Watykanie przez trzy tygodnie – od 6 do 27 października.

W homilii papież zachęcał „do ożywiania daru Bożego, przyjmowania śmiałej roztropności Ducha Świętego, będąc wiernymi jej nowości”.

Ogniem, który ożywia dar, jest Duch Święty, dawca darów. Dlatego Święty Paweł kontynuuje: „Dobrego depozytu strzeż z pomocą Ducha Świętego, który w nas mieszka” (2 Tm 1,14). I znowu: „nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia” (w. 7). Nie jest to duch bojaźni, ale roztropności. Niektórzy sądzą, że roztropność to cnota „kontrola celna”, powstrzymującą wszystko, żeby nie popełnić błędu. Nie, roztropność jest cnotą chrześcijańską, jest cnotą życia, co więcej jest cnotą sprawowania władzy. I Bóg nam dał tego ducha roztropności. Paweł stawia roztropność w przeciwieństwie do bojaźni. Czym zatem jest ta roztropność Ducha? Jak naucza Katechizm: „Nie należy mylić roztropności ani z nieśmiałością czy strachem”, ale „jest ona cnotą, która uzdalnia rozum praktyczny do rozeznawania w każdej okoliczności naszego prawdziwego dobra i do wyboru właściwych środków do jego pełnienia” (n. 1806). Roztropność nie jest niezdecydowaniem, nie jest postawą obronną. Jest cnotą Pasterza, który aby mądrze służyć potrafi rozeznawać, wyczulony na nowość Ducha. Zatem ożywianie daru w ogniu Ducha jest przeciwieństwem godzenia się, aby sprawy szły naprzód, bez czynienia czegokolwiek. A wierność nowości Ducha jest łaską, o którą musimy prosić w modlitwie. Niech Ten, który wszystko czyni nowym, obdarzy nas swoją śmiałą roztropnością; natchnie nasz Synod do odnowienia dróg Kościoła w Amazonii, aby nie zagasł ogień misji – mówił Franciszek w homilii (fragment).

 

Źródło: KAI (tłum. o. Stanisław Tasiemski OP / Watykan)
MWł

 

Więcej o synodzie amazońskim można przeczytać TUTAJ:

71249.jpg (800×460)

 

 

Polecamy również tekst redaktora naczelnego PCh24 Krystiana Kratiuka:

Synod amazoński. Dni, które zmienią Kościół

71280.jpg (800×460)

(fot.:Catholic Sat/YouTube)

 

 

Zachęcamy także do pobrania 77. numeru „PCh24 Co Tydzień”.

Aby zobaczyć nasz e-tygodnik wystarczy kliknąć TUTAJ.

  

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie