9 października 2020

Szczątki 400 ofiar totalitaryzmów spoczną na białostockim cmentarzu

(źródło: pixabay.com)

IPN 29 października na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku ma przeprowadzić uroczysty pochówek, w 10 kolumbariach, szczątek około 400 ofiar zbrodni niemieckich, sowieckich oraz UB. Odkryto je podczas prac poszukiwawczych, które prokuratura IPN prowadziła w latach 2013–2016 na terenie obecnego aresztu śledczego przy ulicy Kopernika w Białymstoku.

 

Budowę 10 kolumbariów planowano od kilku lat. Postępowanie w tej sprawie było prowadzone na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. W połowie lutego pozwolenie na budowę wydały władze samorządowe Białegostoku. W marcu rozpoczęto prace na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku, który założono dla żołnierzy poległych w wojnie z Sowietami w roku 1920.  Pochówek szczątek około 400 osób możliwy jest jedynie w 10 kolumbariach, gdyż przestrzeń tej nekropolii jest bardzo ograniczona.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Uroczystości 29 października ma rozpocząć Msza św. odprawiona w białostockiej katedrze. Później  trumny zostaną przetransportowane na Cmentarz Wojskowy. Szczątki każdej osoby, umieszczone w niedużej, drewnianej trumnie zostaną pochowane, przy asyście wojska, w niszach kolumbariów. – Szczątki każdej osoby będą umieszczone oddzielnie, by w przypadku, gdy uda się je zidentyfikować, rodzina mogła podjąć decyzję, co z nimi dalej zrobić – przenieść w inne miejsce czy zostawić w kolumbarium na cmentarzu wojskowym – powiedział nam dr Paweł Myszkowski, przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy IPN w Białymstoku, jednostki która współorganizuje pochówek. Obecnie szczątki przechowywane są, w trumnach, w specjalnym pomieszczeniu pod kościołem p.w. Ducha Świętego w Białymstoku.

 

Szczątki osób, które mają być pochowane w kolumbariach zostały odnalezione podczas czynności prowadzonych w ramach śledztw prokuratury IPN Białystok, w sprawie zbrodni zabójstwa osób osadzonych w więzieniu w Białymstoku w okresie 1939-1956, czyli zarówno okupacji sowieckiej, niemieckiej, jak i działalności UB. Zbadany został teren dawnego przywięziennego ogrodu oraz piwnice, w których UB wykonywało wyroki śmierci.

 

W czasie prac ekshumacyjnych, prowadzonych w latach 2013–2016, wydobyto stamtąd szczątki blisko 400 osób – mężczyzn, kobiet i dzieci. Czyny, w wyniku których zginęły te osoby, kwalifikuje się jako zbrodnie przeciwko ludzkości. Jak dotąd, pobrano genetyczny materiał porównawczy od kilkuset członków rodzin osób, które mogły zginąć na terenie białostockiego więzienia. Niektórych z zabitych udało się już zidentyfikować. Ich rodzinom wręczono noty identyfikacyjne podczas uroczystości w pałacu prezydenckim w Warszawie. 13 nazwisk osób zidentyfikowanych zostało zapisanych na tablicy, która zostanie umieszczona na kolumbarium.

 

Podczas wojny krwawe więzienie przy ulicy Kopernika w Białymstoku prowadzili Rosjanie, a później Niemcy. W latach 1946 – 56 na terenie więzienia funkcjonariusze UB dokonywali egzekucji osadzonych tam więźniów, głównie członków podziemia niepodległościowego i osób podejrzewanych o sprzyjanie podziemiu. Według danych przekazanych przez historyków z białostockiego oddziału IPN wynika, że w białostockim więzieniu UB wykonało ponad 200 wyroków śmierci. Zasadniczo ich ciał nie wydawano rodzinom, ale chowano w kilku miejscach położonych blisko granic  Białegostoku.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram