11 czerwca 2021

Szef MSZ o polityce prezydenta Bidena: „Mamy do czynienia z prowadzeniem polityki opartej na błędnych założeniach”

(PHIL NOBLE / Reuters / Forum)

Trwają poufne amerykańsko-niemieckie rozmowy dotyczące dokończenia gazociągu Nord Stream 2. Zapewnienia Amerykanów, że „nic nie zostanie zdecydowane o was bez was” okazują się niewiele warte. Mimo to szef MSZ, Jan Rau twierdzi, że  jesteśmy „ważnym i lojalnym amerykańskim sojusznikiem”.

W wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita”, Jan Rau, minister spraw zagranicznych RP, zarzucił Amerykanom, że prowadzą poufne  rozmowy z Niemcami na temat dokończenia gazociągu Nord Stream 2.  Nie znaleźli natomiast czasu na rozmowy z Polską, chociaż obietnicę taką złożył w styczniu amerykański sekretarz stanu Anthony Blinken.

Szef polskiego MSZ uważa, że dialog amerykańsko-niemiecki na temat NS2 „nie może zastąpić rozmów między Ameryką, a sojusznikami ze wschodniej flanki NATO”. Dodaje też, że: „ten gazociąg radykalnie wzmocni przecież wspólne interesy Niemiec i Rosji, i będzie stanowił bezpośrednie zagrożenie dla pokoju w Europie. Zwiększy się zagrożenie militarne Ukrainy, a także Polski i innych krajów NATO z Europy Środkowej”.

Jan Rau określił amerykańską politykę zagraniczną dotyczącą sytuacji w Europie, jako „opartą na błędnych założeniach”. Według niego „Biden utożsamia Europę z Niemcami”. Dzieje się tak od sukcesu amerykańskiego, jakim było zjednoczenie Niemiec i obalenie żelaznej kurtyny.

Od wyborów prezydenckich w USA minęło ponad 6 miesięcy. Mimo to administracja Joe Bidena do tej pory nie mianowała nowego ambasadora w Polsce. Jak wyglądają obecnie polsko-amerykańskie relacje mogą świadczyć słowa ministra Jana Raua: „Nieodbieraniem telefonów żadnego kryzysu się nie rozwiąże…”.

Źródła: rp.pl, dorzeczy.pl

JSJK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie