26 maja 2018

Szef watykańskiej grupy badawczej: Humanae Vitae to znakomita encyklika!

(Fot. yusuf kot / freeimages.com)

– Encyklika Humanae Vitae nie wymaga żadnych aktualizacji – ocenił prof. Gilfredo Marengo, przewodniczący watykańskiej grupy, zajmującej się studiami nad tą encykliką z okazji 50 lat od jej powstania

 

Prof. Marengo pochwalił Humanae Vitae jako wielki sukces Pawła VI. – Była to próba wyjścia ponad podział, jaki wytworzył się między doktryną a praktyką duszpasterską – przyznał profesor, nawiązując do Soboru Watykańskiego II, podczas którego ten podział bardzo się wyostrzył.

 

W opinii profesor, Paweł VI niezwykle pieczołowicie podszedł do napisania tej encykliki, by – obserwując ów głęboki podział w Kościele – wznieść się ponad pęknięcie wśród kościelnych hierarchów.

 

W opinii profesora Marengo, polaryzacja w ostatnich latach przybrała na sile. – Nie sposób jednej stworzyć w Kościele jakiejś nowej doktryny czy praktyki duszpasterskiej. Należy po prostu przezwyciężyć ten podział, wznieść ponad niego – ocenił profesor.

 

Profesor Marengo nie ma wątpliwości, iż Humanae Vitae jest elementem Tradycji Kościoła i należy ją przyjąć. – Jesteśmy więc zobowiązani, by ją przyjąć i stosować w planie duszpasterskim. I choć jest to jedna z najbardziej dyskutowanych encyklik ostatnich lat, nie należy jej zmieniać, ani aktualizować – ocenił naukowiec.

 

Profesor Gilfredo Marengo jest pracuje w Papieskim Instytucie Teologicznym Nauk o Małżeństwie i Rodzinie w Rzymie. Stoi na czele grupy, powołanej do zbadania procesu powstawania oraz redagowania encykliki Humanae Vitae. Grupa otrzymała wstęp do tajnego archiwum watykańskiego, by móc prowadzić badania.

 

 

Źródło: cruxnow.com

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie