30 marca 2021

Także w Hiszpanii wirusowe statystyki wystrzeliły w górę tuż przed Wielkim Tygodniem

(Fot. Pixabay)

W Wielkim Tygodniu w Hiszpanii obowiązują na terenie całego kraju surowe restrykcje epidemiczne, które zarówno rząd Pedro Sancheza, jak i władze poszczególnych wspólnot autonomicznych tłumaczą szybko nasilającą się liczba zakażeń. Tylko pomiędzy piątkiem a poniedziałkiem w Hiszpanii oficjalnie wzrosła ze 138 do 149 liczba infekcji koronawirusem przypadających na 100 tysięcy obywateli.

 

 

Zgodnie z przyjętymi przez tzw. międzyregionalną komisję ds. zdrowia przepisami, zakazane zostały procesje religijne w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, ale również masowe wydarzenia organizowane poza terenami kościołów. Wewnątrz świątyń każda z 17 wspólnot autonomicznych ustaliła własne limity obecności wiernych. Zazwyczaj dopuszczalna liczba osób, które mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych w hiszpańskich kościołach wynosi od 33 do 50 proc. wszystkich miejsc siedzących. Najbardziej restrykcyjnym regionem jest Aragonia, na północnym wschodzie, gdzie dopuszczalna liczba wiernych nie może być większa niż 25 proc. Dodatkowo władze tej wspólnoty zakazały wiernym śpiewania wewnątrz świątyń.

Restrykcje w liczbie wiernych dopuszczonych do udziału w nabożeństwach są od kilku tygodni krytykowane przez niektórych hiszpańskich biskupów. Wskazują oni na niekonsekwencje w realizacji działań epidemicznych, np. zakaz wypełniania kościołów przy zachowaniu dystansu społecznego przy jednoczesnym organizowaniu wielotysięcznych koncertów muzycznych w Barcelonie. Od grudnia odbyły się w stolicy Katalonii dwie tego typu imprezy wewnątrz hal koncertowych.

Zgodnie z wydanymi przez Konferencję Episkopatu Hiszpanii zaleceniami na Wielki Tydzień i Wielkanoc kościoły w tym kraju w okresie świątecznym mają być otwarte. Zakazano jednak powszechnych w tym okresie procesji pasyjnych. Biskupi wezwali też kapłanów do odprawiania większej liczby Mszy świętych oraz do systematycznego wietrzenia pomieszczeń. Podkreślili, że wierni mogą uczestniczyć w nabożeństwach w kościołach, ale tylko przy zachowaniu dystansu społecznego i z maskami ochronnymi na twarzy.

Pomiędzy 26 marca a 9 kwietnia w Hiszpanii obowiązuje też zakaz przemieszczania się pomiędzy wspólnotami autonomicznymi, a także zakaz spotykania się w domach osób, które nie należą do najbliższego kręgu rodzinnego.

 

 

Źródło: KAI/TVE/CEE

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie