17 marca 2021

„Ten wirus z nami zostanie. Musimy się zabezpieczyć”. Trwają prace nad polską szczepionką

(Fot. Pixabay)

Chcemy wyposażyć Polskę w technologie, nowoczesną platformę do produkcji szczepionek, którą będzie można wykorzystać do tworzenia preparatów nie tylko przeciwko COVID-19. W ciągu 3-5 lat chcemy zbudować własne narzędzia do walki z każdą epidemią – powiedział „Gazecie Polskiej” dr n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

 

Według tygodnika polscy naukowcy z Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem prof. Tomasza Ciacha tworzą preparat białkowy. Z kolei badacze z Wrocławia, którymi kieruje prof. Andrzej Gamian, opracowują preparat podjednostkowy. Co ciekawe wrocławscy naukowcy dążą do tego, aby możliwe było aplikowanie szczepionki w formie sprayu do nosa. Z kolei zespół prof. Andrzeja Mackiewicza z Poznania opracowuje szczepionkę nowej generacji. Ten preparat jest tworzony na technologii szczepionek rakowych.

 

Według gazety część projektów jest na zaawansowanym etapie i przeprowadza badania na zwierzętach. Część z kolei dopiero się do takowych przygotowuje.

 

Według prof. Wojciecha Rypniewskiego z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, który wypowiedział się dla gazety „ten wirus z nami zostanie”. – Musimy zabezpieczyć się przed kolejnymi mutacjami, więc potrzebne będą nowe szczepionki. Własna baza naukowa bez wątpienia będzie bardzo pomocna. To da nam szanse na niezależność. Uważam, że należy wspierać naukowców, którzy chcą tworzyć szczepionkę w Polsce – stwierdził naukowiec.

 

Źródło: tygodnik „Gazeta Polska”

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(9)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie