28 listopada 2018

Tolkien oskarżony o dyskryminację orków. Lewacka politpoprawność nie zna granic

(fot. Lord of the Rings: Two Towers /screenshot)

Andy Duncan, amerykański pisarz sci-fi oskarżył najpopularniejszego twórcę fantasy o rasizm. Jego zdaniem, John Ronald Reuel Tolkien przedstawiał orków jako rasę gorszą od innych, co rzekomo miało przynieść „straszliwe konsekwencje społeczne”.

 

Duncan przedstawił swoje poglądy będąc gościem podcastu „Geek’s Guide to Galaxy”. Zarzucił brytyjskiemu pisarzowi ukazywanie orków jako najgorszej z ras swojego uniwersum, co biorąc pod uwagę popularność jego dzieł, miało przynieść negatywne skutki zarówno dla czytelnika, jak i dla całego społeczeństwa.

 

Jest to o tyle ciekawe, że Tolkien znany był z otwartej krytyki rasizmu i nazizmu w latach 30′ i 40′ XX w. Jako filolog języka starogermańskiego, poglądy Hitlera dotyczące wyższości rasy aryjskiej i „religii krwi” uznawał w kategorii celowego wypaczenia germańskiego dziedzictwa Europy.

 

„W tolkienowskich powieściach, orkowie są paskudnymi, spragnionymi krwi kanibalistycznymi stworzeniami, którzy ślepo wypełniają wolę swojego pana Saurona” – wskazywał Duncan. „Łatwo sobie wyobrazić, że wiele z tych stworzeń czyniło tak z prostej chęci przetrwania itd.(…) wiele z nich zostało wyhodowanych z ziemi i nie miało za dużego wpływu na to, jaki los przypadł im w udziale” – tłumaczył swoje podejście.

 

Duncan jest autorem powieści-satyry „Senator Bilbo” osadzonej w tolkienowskim Śródziemiu. Opowiada losy prawicowego hobbita-polityka, zmagającego się z problemem nielegalnej migracji orków do Shire. Amerykański pisarz porównał rzekomy „rasizm” Tolkiena do imigranckiej krytyki Donalda Trumpa. „Dużo łatwiej jest demonizować swojego przeciwnika niż spróbować zrozumieć skomplikowane procesy prowadzące np. do szturmowania południowej granicy USA przez uchodźców” – argumentował.

 

Oskarżenia dotyczące rasizmu w dziełach Tolkiena wysunął już w 2003 r. profesor studiów nad kulturą Stephen Shapiro. Jego zdaniem, Tolkien jako „gorsze” ukazywał rasy czarne, brzydkie, pokraczne lub posiadające mongoidalne cechy fizyczne. Jego stanowisko zostało bardzo szybko skonfrontowane z poglądami brytyjskiego pisarza, z których jasno wynikało, że brzydzi się rasizmem.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl / dailymail.co.uk
PR

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie